Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Ráduly Botond
Fertőtlenítőszerek hatása az aerob granulumos szennyvíztisztításra

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
kémiai tudományok
Kémia Doktori Iskola

témavezető: Ráduly Botond
helyszín (magyar oldal): Csíkszereda
helyszín rövidítés: Csík


A kutatási téma leírása:

Az aerob granulumos szennyvíztisztítás a biológiai szennyvíztisztítási eljárások egy új és ígéretes változata. Az aerob granulumok viszonylag nagyméretű, kompakt bioaggregátumok, amelyek a hagyományos eleveniszap-pelyhekkel szemben számos előnyös tulajdonsággal bírnak, mint például a jobb ülepedési képesség és a környezeti faktorokkal szembeni jobb ellenállóképesség. Az elérhető magasabb aktív biomassza-koncentráció, a minimális biomassza-veszteség és az ebből adódó kisebb szükséges reaktortérfogat és alacsonyabb fölösiszap-termelés mind olyan tényezők amelyek a technológiát alkalmassá teszik magas szervesanyag-tartalmú szennyvizek hatékony tisztítására, ezért egyik legfontosabb alkalmazási célterületük az élelmiszeripar.
A technológia legnagyobb kihívásai a lassú granulumképződés, valamint az érett granulumok stabiltásának megőrzése. A granulumképződés egy sor olyan tényezőtől függ mint a reaktorgeometria, a hidrodinamikai viszonyok, az illó zsírsavak milyensége vagy a nukleumok jelenléte; a folyamat mechanizmusa még nem tisztázott, de kétségkívül kulcsszerepe van benne az extracelluláris polimerek termelésnek és az intermolekuláris köcsönhatásoknak. Jelenleg nem megjósolható mennyi ideig maradnak stabilak a granulumok, ugyanis a dezintegréció mechanizmusa és okai még tisztázatlanok.
Az élemiszeriparban legelterjedtebben használt fertőtlenítőszerek (nátrium-hipoklorit, kvaterner ammóniumvegyületek, klór-dioxid) hatása a granulumok képződésére, szerkezetére és stabilitására még nincs dokumentálva. Ezen aspektusokat a doktori kutatás során air-lift bioreaktorokban vizsgálnánk, kontrollált laboratóriumi körülmények között (szintetikus szennyvíz, ismert fertőtlenítőszer-koncentráció, stb.). A működési paraméterekkel párhuzamosan in-situ fluoreszcens mikroszkópiával és molekuláris biológiai módszerekkel monitorozzuk majd a granulumok szerkezeti és funkcionális elváltozásait, valamint a mikroorganizmus-populáció alakulását a vizsgált vegyszerek hatásának tisztázására. A kutatás várható eredményei nem csupán a granulumképződés és dezintegráció mechanizmusának jobb megértése vegyszeres stresszkörülmények között, hanem a nevezett fertőtlenítészerekkel szembeni tűréshatárok megállapítása is, amelynek közvetlen haszna van az aerob granulumos szennyvíztisztítási eljárás ipari alkalmazhatóságának szempontjából.


Jelentkezési határidő: 2017-12-02

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )