Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Fehérje-fehérje kölcsönhatások a sejthalál szabályozásában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
kémiai tudományok
Kémia Doktori Iskola

témavezető: Albert Beáta
helyszín (magyar oldal): Csíkszereda
helyszín rövidítés: Csík


A kutatási téma leírása:

A Wnt szignáltranszdukciós útvonal egyik leggyakrabban dereglálódó és így sejtszaporulatot okozó útvonal. Három külön ösvényen keresztül aktiválja a citogenezist, amelyek közül egyiket a béta-katenin dependens ösvényként ismerünk. A béta katenin egy 92 kDa fehérje, amely ha nem bomlik le, akkor bejutva a sejtmagba transzkripciós faktorként viselkedik és aktiválja a TCF-LEF- dependens géneket, beindítva a sejtproliferációt. Ha a Wnt szignálok hiányoznak akkor a béta katenin foszforilálódik a szerin-treonin végeken, majd ubikvitinálódik és lebomlik a proteaszómában.
A citoplazmában tartózkodó béta katenin az E-kadherin nevű fehérjével komplexet alkotva a sejtek közötti adhéziót biztosítja. Ez akkor is fontos, ha a szövetben daganat alakult ki, mert a metasztázist az adhézió megszűnése idézi elő.
Kimutatták, hogy ha a béta katenin bizonyos tirozin végeken foszforilálódik akkor elengedi a kadherint és a sejtmagba vándorol. A katenin 4 tirozin oldalláncot tartalmaz, amelyből a 142 és a 654 szabályozza a komplex felbomlását. A foszforilálást a Fer illetve a Fyn kinázok végzik, még nem ismert, hogy melyik kináz melyik oldalláncot foszforilálja.
A béta katenin és a kinázok kötési felületére peptideket tervezve meggátolhatjuk a foszforilációt, és ezzel a katenin transzlokációját a sejtmagba. A peptidek tervezése első fázisban molekuláris dockinggal történne, majd néhány jónak bizonyuló peptidet bioszintézissel előállítunk és fluoreszcencia polarizációval mérjük a fehérje-fehérje interakciókat illetve ezek inhibicióját.


Jelentkezési határidő: 2017-12-02

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )