Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tisza Miklós
Alakítási határdiagramok elméleti és kísérleti elemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Miskolci Egyetem
gépészeti tudományok
Sályi István Gépészeti tudományok Doktori Iskola

témavezető: Tisza Miklós
helyszín (magyar oldal): Anyagszerkezettani és Anyagtechnológiai Intézet
helyszín rövidítés: ATI


A kutatási téma leírása:

A korszerű anyag- és energia-takarékos képlékenyalakító eljárások sikeres alkalmazásának egyik kulcskérdése a különféle alakító eljárások során megvalósítható alakváltozások megbízható előrejelzése. Az elmúlt évtizedekben – különösen a lemezalakítás területén – jelentős kutatómunka folyt az alakítási határállapotok elméleti és kísérleti meghatározása érdekében. Különösen fontos feladat ez az olyan nagyméretű és bonyolult lemezalkatrészek alakításánál, mint a különféle autó karosszéria elemek, amelyek gyártása gyakran százmilliós nagyságrendű szerszámozási költségeket jelent. Az ilyen alakításoknál a technológiai eljárás és az alakítószerszámok helyes megtervezésében az alakítási határdiagramoknak, valamint az alakítóeljárások végeselemes modellezésének kiemelt jelentősége van.
Az alakítási határdiagramok kísérleti meghatározására számos vizsgálati módszert dolgoztak ki, a viszonylag egyszerűen végrehajtható, de korlátozottabb érvényű módszerektől kezdve a bonyolult alakváltozási történetet is figyelembe vevő összetett vizsgálati módszerekig. Ez utóbbiak végrehajtása rendkívül munka- és időigényes feladat és a kísérleti eredményeket számos tényező befolyásolja.
A tervezett PhD téma keretében elsősorban a lemezanyagok alakítási határdiagramjának meghatározására többféle kutatási feladat megoldását célozzuk. Egyrészt olyan elméleti módszerek kidolgozását, amelyekkel a jelentős munka- és időráfordítást igénylő kísérleti munka megbízhatóan, elméleti számításokkal részben kiváltható, másrészt olyan szisztematikusan megtervezett kísérleti munka végzését, amellyel a rendkívül sokféle vizsgálati paraméternek az alakítási határdiagramokra gyakorolt hatását elemezzük. Egy további fontos kutatási terület az alakítási határdiagramokat befolyásoló tényezők hatásainak elemzése a sztochasztikus modellezés módszereinek alkalmazásával.

Kutatási feltételek: A tanszék az elmúlt évek szisztematikus fejlesztéseinek eredményeként rendelkezik egy korszerű, számítógép vezérlésű, elektrohidraulikus működtetésű alakíthatósági vizsgálóberendezéssel, az alakítási határdiagramok meghatározásában nélkülözhetetlen 3D-s optikai alakváltozásmérő rendszerrel, valamint a folyamatok modellezéséhez szükséges nagyteljesítményű számítógépes munkaállomásokkal és speciálisan a lemezalakításra kidolgozott végeselemes programrendszerekkel.
Ipari háttér: a kutatásokhoz a tanszék széleskörű ipari kapcsolatrendszerrel rendelkezik: a tanszék rendszeresen végez közös kutatásokat mind az alapanyaggyártó, mind pedig a legnagyobb lemezalakító cégek számára, ahol az elméleti eredmények kísérleti ellenőrzése, illetve gyakorlati alkalmazása megvalósítható.
Külföldi részképzés: a téma kutatását a tanszék több hazai és nemzetközi kutatási projektben együttműködő partnerintézményekkel közösen végzi, amely a doktori képzés során lehetőséget biztosít a doktorandusz hallgatóknak a tématerület vezető külföldi intézményeiben (University of Erlangen, University of Dortmund, University of Bath, Ecole de Mines de Paris, University of Ljubljana, stb.) részképzés keretében az ott folyó kutatásokba is bekapcsolódni.


A témát gondozó tanszék: Mechanikai Technológiai Tanszék

Témavezető: Dr. Tisza Miklós, a műszaki tudomány doktora, egyetemi tanár

Irodalom:
1. Tisza M., Kovács P.: Alakítási határdiagramok elmélete és kísérleti meghatározása, OTKA_NI-061724, Miskolc, 2006. pp. 1-36.
2. Kovács P. Z., Tisza M.: Vialux AutoGrid – Optikai alakváltozás mérőrendszer, Felhasználói kézikönyv, Miskolc, 2006. p. 1-48.
3. Banabic, D., Bunge, H., Pöhlandt, K., Tekkaya, E.: Formability of metallic materials, Springer, Berling-Heidelberg, 2000. pp. 1-334.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )