Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gelencsér András
Illékony foszforvegyületek és szerepük a légköri aeroszol képződésében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Gelencsér András
helyszín (magyar oldal): MK, Környezettudományi Intézet, Föld- és Környezettudományi Intézeti Tanszék
helyszín rövidítés: FKIT


A kutatási téma leírása:

A foszfor a földkéreg 11. leggyakoribb eleme, főleg foszfát formájában fordul elő a litoszférában. A foszfor légköri anyagforgalmát a biogeokémiai cikluson belül kizárólag a talajeredetű foszfát transzportjához kötik, illékony foszforvegyületekről a légköri folyamatok kapcsán nem is esik szó. Az elmúlt évtizedben végzett kutatások ugyanakkor bebizonyították, hogy a légkörben nyomnyi mennyiségben kimutatható a foszfin (PH3). Ez az egyébként mérgező gáz széntüzelésből, anaerob környezetben zajló korróziós folyamatokból, szennyvíztisztítókból és hulladéklerakókból és közvetlen mezőgazdasági felhasználásból származik. Kibocsátási fluxusa, mérlege, tartózkodási ideje, légköri átalakulási folyamatai a foszfor biogeokémiai ciklusában a mai napig egyáltalán nem ismertek. Feltételezhető, hogy légköri oxidációja során keletkező foszfát szerepet játszhat ultrafinom aeroszol részecskék képződésében, melyekhez valószínűleg légköri nyelő folyamatai is köthetők. A kutatás célja a redukált foszforvegyületek forrásainak, légköri keverési arányának, átalakulási folyamatainak a tanulmányozása, különös tekintettel a másodlagos aeroszol képződésében és összetételében betöltött szerepére és annak a talajeredetű foszfát ismert körforgásához viszonyított jelentőségére. A kutatás nemzetközi szinten is új, sikere esetén értékes és a nemzetközi szakmai közvélemény számára érdekes eredményeket hozhat.

A kutatási téma előzményei:

A kutatási témának közvetett előzményei a szerves kénvegyületek légköri jelentőségével foglalkozó, nemzetközi együttműködésben művelt kutatási téma, valamint a légköri új részecskeképződéssel kapcsolatban közel 5 éve folyó mérések és kutatások. A téma újszerűsége ellenére annak műveléséhez szükséges szakmai kompetencia és a szükséges infrastruktúra az MTA Levegőkémiai Kutatócsoportjában rendelkezésre áll.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-01-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )