Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kappelmayer János
Thrombin generáció, valamint vörösvértest és thrombocyta paraméterek vizsgálata fulmináns sertés szepszis modellben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
klinikai orvostudományok
Laki Kálmán Doktori Iskola

témavezető: Kappelmayer János
helyszín (magyar oldal): DE ÁOK, Laboratóriumi Medicina Intézet
helyszín rövidítés: DELMI


A kutatási téma leírása:

A szepszis világszerte a vezető halálokok közé tartozik, és a halálozási arány az új terápiás próbálkozások ellenére sem csökken jelentősen. A klinikai tanulmányok lehetőséget biztosítanak a szepszis patomechanizmusának mélyebb megismerésére, azonban e tanulmányok eredményei nagyfokú variabilitást mutatnak a betegek eltérő életkorának, alapbetegségének, a betegség klinikai lefolyásának, az alkalmazott terápiának és a kórokozók heterogenitásának megfelelően. Az állatmodellek nagy előnye, hogy a szepszis viszonylag standardizált körülmények között tanulmányozható.
Vizsgálataink során a Debreceni Egyetem ÁOK Sebészeti Műtéttani Tanszékén beállított letális sertés szepszis modellt alkalmazzuk, amelyben a szepszis indukció élő Escherichia coli intravénás beadásával történik. A fiatal nőstény sertések esetén a megfigyelési időszak alatt három alkalommal kerül sor vérvételre, valamint point of care tesztekre: a szeptikus csoportban az E. coli szuszpenzió, míg a kontroll csoportban a fiziológiás sóoldat beadása előtt; továbbá mindkét csoport esetében a beadás kezdete után 2 és 4 órával. Célunk (i) a hypoxia indukálta változások kinetikájának meghatározása a klasszikus szepszis paraméterek és a szervkárosodás viszonylatában, valamint (ii) a fulmináns szepszis esetén fellépő korai hemosztázis eltérések kimutatása.
A szepszis és a szeptikus shock kialakulását a maghőmérséklet, a szívfrekvenciából és az artériás középnyomásból számított módosított shock index, az abszolút lymphocyta szám és a neutrophil granulocyták éretlenségét jelző lobularitási index meghatározásával kívánjuk igazolni. Súlyos szepszis esetén a kialakuló hypoxia az idő előrehaladtával sokszervi elégtelenséghez vezet. A hypoxia korai következménye egyrészt a szepszis során megfigyelhető csontvelői reakció, amelynek kimutatására az éretlen fehérvérsejtek, vörösvértestek és thrombocyták vizsgálatát tervezzük mind hematológiai automata segítségével (abszolút neutrophil szám, lobularitási index, reticulocyta szám, thrombocyta szám), mind perifériás kenetben értékelve (magvas vörösvértestek számának meghatározása, thrombocyta morfológia vizsgálata). Másrészt az aerob energiatermelés zavarának és az esetleges thrombocyta apoptózis kimutatása céljából a thrombocyta mitokondrium membrán depolarizációját vizsgáljuk áramlási citometriával, továbbá az antioxidáns húgysav – mint egy újabb lehetséges korai hypoxia indukálta marker – szinjének meghatározására is sor kerül az általánosan használt oxidatív stressz markerek (parciális artériás oxigéntenzió és laktátkoncentráció) mellett. A szervkárosodások jelzőjeként kreatinin koncentráció, valamint GPT és CK aktivitás meghatározásokat végzünk.
Szeptikus betegek esetén a klinikai tanulmányok döntő többsége hypocoagulabilitást jelez, de a kezdeti és valószínűleg rövid ideig tartó hypercoagulabilitást nem képes kimutatni. Jelen modellben a fulmináns szepszis során fellépő korai alvadási és thrombocyta aktivációt tervezzük igazolni a hagyományos véralvadási szűrőtesztek meghatározása mellett mind thrombocyta-szegény, mind thrombocyta-dús plazmából végzett thrombin generációs vizsgálatokkal, illetve a thrombocyta aktiváció kimutatásával (thrombocyta aggregátumok képződése, thrombocyta foszfatidil-szerin expresszió vizsgálata áramlási citometriai módszerrel). A szepszis során felszabaduló szolubilis anyagok sejtaktiváló hatásának kimutatására in vitro kísérleteket tervezünk.

előírt nyelvtudás: angol középfok
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-11-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )