Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nők a magyar rendvédelemben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
rendészettudomány
Rendészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Kozáry Andrea
helyszín (magyar oldal): Alkalmazott Rendészettudományi Tanszék
helyszín rövidítés: RDI


A kutatási téma leírása:

Az ősi kultúrákban a nők és a férfiak a szerepei élesen elváltak egymástól. A mai világban ezek a szerepek összemosódnak és sok nő kerül férfi szerepbe. Az iskolázottság általános emelkedésével egyre világosabban rajzolódott ki a nők nagy része számára egy vonzónak tűnő életpálya: a szakmai karrier és a családi élet összehangolása. A munka világába történő nagy ugrással egyúttal kitörtek a nő hagyományos szerepköréből. A nőkkel kapcsolatos előítéletek lebontása a modern kor egyik legfontosabb követelménye. Ennek eléréséhez feltétlenül szükséges a történelmi gyökerek feltárása, a történeti visszatekintés és annak vizsgálata, hogy a társadalmi szerepek miként változtak. Általános jogelv a hátrányos megkülönböztetés, a diszkrimináció tilalma, problémát jelent azonban a pozitív diszkrimináció is. A nők tömeges megjelenése a fegyveres testületeknél része a társadalmi és kulturális változásoknak, beilleszkedésük és elfogadásuk lassú folyamat. A szervezeten belüli viselkedéskultúra átalakulása és ezzel együtt a rendőrnők társadalmi megbecsültsége kedvező tendenciát mutat.
Célkitűzések:Annak feltérképezése, hogy, bár elméletben a nők végre egyenjogúvá váltak a férfiakkal, de vajon egyenrangúak is velük? Egyenrangú félnek, társnak tekintik-e őket az élet minden területén? Hogyan tudnak érvényesülni az olyan kifejezetten „férfias” pályákon, mint amilyen a rendőrség? Miért igaz még mindig az a tendencia, hogy a nőket meg kell győzni arról, hogy alkalmasak vezetői szerep betöltésére? Ugyanis nagyon sokan nem merik vállalni az ezzel járó felelősséget, holott meglenne hozzá a szükséges iskolai végzettségük és szakmai tapasztalatuk.
Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:
A kutatás fő témája az általános kompetenciát illetően a nők különféle képességei, tulajdonságai, pályafutásuk, hozzáállásuk, motivációik, illetve a diszkrimináció okai. (háttér, család, életvitel, személyiség, értékrend, attitűd, szakmai érdeklődés, a szakmával való elégedettség, stressz, a rendőrség hagyományos stílusa, a reagálás módjai, a munkahelyen kívüli társadalmi kapcsolatok, a nők családdal kapcsolatos szerepköre).
Fel kell tárni a következő területeket is:
- az Európai Unió tagállamai rendőri szervezeteiben dolgozó nők helyzetének összevetése
- a férfi rendőrök viszonyulása a rendőrnők szakmai tevékenységéhez
- az állampolgárok viszonyulása a rendőrnők szakmai tevékenységéhez
- a szexuális zaklatás a rendvédelmi szerveken belül
- a motiváció a rendőri munkában (ideálképek)
- a rendőri munka presztízse (pályaelhagyók, kik, miért)

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )