Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Zsigovits László
Fórizs Sándor
A rendvédelmi szervek gazdálkodása, logisztikai ellátása, a rendvédelmi technika-informatika és annak alkalmazási elmélete

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
rendészettudomány
Rendészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Fórizs Sándor
társ-témavezető: Zsigovits László
helyszín (magyar oldal): Alkalmazott Rendészettudományi Tanszék
helyszín rövidítés: RDI


A kutatási téma leírása:

A rendvédelemre ható körülmények folyamatos változása, a technika és az informatika rohamos fejlődése, az élet minden területén történő elterjedése maga után vonja a rendvédelmi gazdálkodás, logisztika, technikai, informatikai eszköz alkalmazás rendszeres felülvizsgálását, a megjelenő új kihívások feltárását és annak kezelésére irányuló elmélet, módszertan, gyakorlat megújítását. A rendvédelemre veszélyes személyek a jogsértések előkészítése, elkövetése során nagymértékben kihasználják a technikai, informatikai lehetőségeket, velük szemben csak az folytathat eredményes tevékenységet, aki ezeken a területeken magas szintű felkészültséggel rendelkezik. A korszerű eszközök beszerzése, működtetése mindig drágább a hagyományosokénál, ezért elengedhetetlen a költséghatékony üzemeltetésükre történő felkészülés. A szakmai eredményesség is nagymértékben függ a technikai és informatikai támogatottság színvonalától, főként a bűnügyi szakértői tevékenységben. A 2015-ös év közepétől kialakult tömeges migráció a rendvédelmi gazdálkodás és logisztika, valamint az informatikai támogatás új dimenzióit keltette életre.
Célkitűzések:
• Feltárásra és rendszerezésre kerüljenek azok a tényezők, hatások, amelyek befolyásolják a rendvédelmi gazdálkodást és logisztikát, valamint a technikai és informatikai támogatást.
• Világfejlődési trendek és az új technikai, informatikai eszközök, alkalmazások ismerete azok rendszerben történő felhasználhatóságának, költséghatékony alkalmazhatóságának meghatározásához.
• A feléledő kihívás és annak eredményes kezelését szolgáló, a reális jövőkép kialakításához hozzájáruló, a várható fejlődési trendnek megfelelő elmélet létrejötte.
Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:
Az első célkitűzés elérésére a közvetlen, illetve az időben és térben távolabbi környezet tanulmányozását, a megtörtént események értékelését, a releváns hírtartalmak feldolgozását, a szakirodalom tanulmányozását célszerű alkalmazni.
A második célkitűzés teljesítéséhez folyamatos innováció követést, technikai - informatikai szaklap figyelést, rendvédelmi esettanulmány készítést/feldolgozást kell végrehajtani.
A harmadik célkitűzés az első két cél teljesítésének eredményeire épülve, elemző, értékelő módon, a megfigyelést, az analízist és szintézist, az összehasonlítást, az indukciót és dedukciót, az analógiát, az esetleges kísérleteket, valamint a kutatások eredményének gyakorlati ellenőrzését, az adaptációt alkalmazva tud megvalósulni.
A kutatás módszertanilag a szűkebb, majd a távolabbi környezet megismerésével kezdődik, ebbe az ismerethalmazba kell integrálni a rendvédelemmel szemben fellépő kihívásokat. Ezt követően egy helyzetelemzést kell végezni, a követelmények – realitások – elvárható igények összhangjában, a rendvédelmi folyamatok feltárásával egyetemben. Ennek során történhet meg az új elméleti ismeretek egységbe rendezése, téziseinek kimunkálása, ezek gyakorlati megvalósíthatóságának vizsgálata a problémakutatás elveinek alkalmazása és a szcenáriók megalkotása útján, amelyet a hipotézisek felállítása, a hipotézisek bizonyítási érveinek, módszereinek vizsgálata, alkalmazása követ. A törvényszerűségek, elvek megalkotásával lehet a rendvédelmi folyamatok eredményes kezelésének módjait, formáit, erőit, eszközeit meghatározni. A megoldási javaslatokban, jövőképekben, víziókban, alternatívákban, projektjavaslatokban kell kifejezésre juttatni a kutatási eredményeket, amelyeket publikációkban lehet közzétenni.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A környezeti hatásokat, várható fejlődési trendeket és körülményeket eredményesebben figyelembe vevő módszertan kialakulása a gazdasági tervezésben és a logisztikai tevékenységben.
A korszerű technikai eszközök és informatikai alkalmazások rendszerben történő és költséghatékony alkalmazási elméletének fejlődése.
A térinformatika, a 3D lézer szkennelés, a 3D nyomtatás, a BigData, cloud technológiák, valamint a globális elektronikai adatgyűjtés, automatikus terepfelügyelet, robotizálás rendvédelemben történő felhasználási lehetőségeinek feltárása.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )