Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Orbulov Imre Norbert
Szintaktikus fémhabok rugalmassági tulajdonságai és modellezése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
gépészeti tudományok
Pattantyús-Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Orbulov Imre Norbert
helyszín (magyar oldal): Anyagtudomány és Technológia Tanszék
helyszín rövidítés: ATT


A kutatási téma leírása:

a.) Előzmények
A fémmátrixú kompozitok körébe tartozó szintaktikus fémhabok nagy terhelhetőségük és kis sűrűségük miatt egyre nagyobb érdeklődésre tartanak számot az autó-, a repülőgép- és a szállítmányozási ipar részéről. Ezt mutatja a szakterületre jellemző intenzív publikációs tevékenység is. A fémhabok kedvező és tervezhető fizikai tulajdonságaiknak megfelelően az ipar számos területén nyújtanak a hagyományosnál kedvezőbb megoldást. A Tanszéken 1997 óta folynak kutatások a kompozitok és a fémhabok területén. A témavezető 2003 óta dolgozik a fémmátrixú kompozitok területén, 2006 óta legintenzívebben a szintaktikus fémhabokkal foglalkozva. A kutatásokat jelentősen segíti a Tanszéken 2005-ben üzembeállított Fémes Kompozitok Laboratórium. A témavezető közreműködő résztvevőként a 2012-ben megalakult MTA–BME Kompozittechnológiai Kutatócsoport külső tagja is.
b.) A kutatás célja
A fémhabok mechanikai tulajdonságainak becslése, a fémhabok végeselemes modellezése és a mechanikai modellek validálása. A rugalmasságtani jellemzők becslése homogenizációs modellek segítségével. A szintaktikus fémhabok folyásgörbéjének meghatározása és matematikai modellezése. Felhasználási terület szerinti szerkezetek kialakítása illetve tesztelése.
c.) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye
Irodalomkutatás a fémmátrixú kompozit rendszerekről. Célkitűzések megfogalmazása, munkaterv felállítása (1 félév). A rugalmasságtani tulajdonságokat becslő mechanikai modellek tesztelése, módosítása (1 félév). A vizsgálni kívánt kompozitok előállítása, a mechanikai és mikroszerkezeti tulajdonságokat feltérképező kísérletek elvégzése (2 félév). A vizsgált kompozitok végeselemes modelljének megalkotása, a numerikus eredmények visszacsatolása a mérésekhez és a rendelkezésre álló anyagmodellek módosítása (2 félév). Alkatrészfejlesztés tényleges ipari megoldáshoz (javaslat) és annak modellezése, mérése (1 félév). A kísérleti eredmények statisztikai feldolgozása, az értekezés elkészítése (1 félév).
d.) A szükséges berendezések
Infiltráló berendezés, mechanikai anyagvizsgáló berendezések statikus és dinamikus vizsgálatokhoz. Optikai- és elektronmikroszkóp mikroszondával. Lineáris és nemlineáris végeselemes szoftver (MARC). Számítógépes munkaállomás.
e.) Várható tudományos eredmények
Új analitikus modell bevezetése, folyásgörbe leírása, végeselemes modell megalkotása, beépítési lehetőségek bővítése az ipar számára.
f.) Irodalom
1. Attila Szlancsik, Bálint Katona, Kristóf Bobor, Kornél Májlinger, Imre Norbert Orbulov, Compressive behaviour of aluminim matrix syntactic foams reinforced by iron hollow spheres, Materials & Design 83 (2015) 230-237.
2. Attila Szlancsik, Bálint Katona, Kornél Májlinger, Imre Norbert Orbulov, Compressive behaviour and microstructural characteristics of iron hollow sphere filled aluminum matrix syntactic foams, Metals 8 (2015:11) 7926-7937.

előírt nyelvtudás: magyar
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-10-19


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )