Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Korondi Péter
Virtuális tele-jelenlét ipari robotok távműködtetése során

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
gépészeti tudományok
Pattantyús-Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Korondi Péter
helyszín (magyar oldal): Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék
helyszín rövidítés: MOGI


A kutatási téma leírása:

a. Előzmények: A norvég PPM AG és a BME MOGI Tanszéke több mint egy évtizedre visszatekintő közös kutatásba kezdett a robotikai alkalmazások új dimenziójának feltárására.
b. A kutatás célja, hogy robotok távműködtetésével a kis és közepes vállalatok számra is elérhetővé tegye a robotikai alkalmazásokat. A kidolgozandó koncepció szerint egy robotikai szakember telejelenléttel több KKV igényeit is ki tudja szolgálni, akár kontinensnyi távolságot is átívelve. A kulcskérdés, hogy miként szerezhetünk információt a távoli környezetben történő eseményekről. Az egyik triviális megoldás, hogy a távoli környezetbe sok kamerát helyezünk el, de ekkor a sok monitor képében elveszhetünk. E helyett arra a tényre építve, hogy az agyunk kiterjeszti és átalakítja az érzékszerveink által fogadott információkat, új, kognitív ember-gép kommunikációs csatornák kiépítése a cél, hogy minél több érzékszervünkkel legyünk jelen a távoli környezetben. Ennek az az ára, hogy az agyunkat is használni kell („Brain in the loop”). Az egyik típusú információt tudat alatt egy másik típusra alakítjuk át, így a sok monitor helyett a kezünkkel és a fülünkkel is láthatjuk (pontosabban érzékelhetjük), hogy mi történik a távoli környezetben.
c. Az elvégzendő feladatok, azok főbb elemei, időigénye: 1. év Új kognitív kommunikációs csatornák feltárása, 2. év A kognitív kommunikációs csatornák hatékonyságának felmérése, összehasonlítása. 3. év A kognitív tele-jelenléti rendszer kiépítése.
d. A szükséges berendezések: A szükséges ipari robotokat a PPM AG biztosítja, az operátor oldali mestereszközök kifejlesztés a doktori munka része.
e. Várható tudományos eredmények: Új kognitív alapú módszerek az ember-gép kommunikációban, robotizált-tér intelligens funkciókkal ellátott automatikus virtuális megjelenítése az operátor felé az intelligens tér koncepciójára támaszkodva, fogyatékos emberek számára egy hatékony, biztonságosabb és fogyatékosságot kompenzáló kapcsolat teremtése a munkafolyamattal.
Irodalom:
Balázs Dániel, Péter Korondi, Gábor Sziebig, Trygve Thomessen, „Evaluation of Flexible Graphical User Interface for Intuitive Human Robot Interactions”, ACTA POLYTECHNICA HUNGARICA 11:(1) pp. 135-151. (2014)
Balázs Dániel, Trygve Thomessen, Péter Korondi, „Simplified Human-Robot Interaction: Modeling and Evaluation”, MODELING IDENTIFICATION AND CONTROL 34:(4) pp. 199-211. (2013)
Solvang B., Sziebig G., Korondi P.: Multilevel Control of Flexible Manufacturing Systems, In: Proc. IEEE Conference on Human System Interactions (HSI'08). Krakow, Lengyelország, 2008. pp. 785-790.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-10-19


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )