Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Berek Tamás
Ivóvíz-, és élelmiszer-gazdálkodás környezetbiztonsági kockázatai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Berek Tamás
helyszín (magyar oldal): Nemzeti Közszolgálati Egyetem
helyszín rövidítés: NKE


A kutatási téma leírása:

Témaválasztás indoklása:
(Előzmények, aktualitás, stb.)

Az édesvízi erőforrások alapvető elemei minden szárazföldi ökoszisztémának. az élet minden vonatkozását vizsgálva kiderül: a víz létszükséglet. Az ivóvíz fokozódó hiánya ugyanakkor általános jelenség.
A környezetvédelem és egészséges táplálkozás iránt egyre nagyobb a társadalmi igény. A szakértők állásfoglalása szerint a Föld növekvő népességének élelmezés-biztonsága érdekében egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni a fenntartható gazdálkodást és a környezetvédelmet egyaránt szolgáló kutatásokra.
Az élelmiszerbiztonság fő célja az emberi egészség és az élelmiszerekhez kapcsolódó fogyasztói érdekek védelmének szavatolása, melynek alapja az élelmiszer-ipar teljes vertikumában minden folyamatot lefedő, integrált megközelítés.
AZ ANTSZ mikrobiológiai élelmiszer-biztonsági helyzetértékelése szerint a hazánkban megfigyelhető kedvező tendenciák azt mutatják, hogy higiénés helyzet javulásával a régebben nagy betegszámmal járó, illetve súlyos élelmiszerfertőzések, mint például a hastífusz, vérhas, anthrax és még sok más, kevéssé ismert betegség gyakorlatilag eltűnt.
Negatív jelenségnek tekinthető viszont, hogy két, állatokban és emberben egyaránt előforduló betegség a szalmonellózis és a kampilobakteriózis még mindig gyakori, sőt a szalmonellózisok száma emelkedni kezdett.
Az élelmiszerbiztonság kritikus téma, amelyet kezelni kell az élelmiszerláncon át az élelmiszergazdaságtól az evőeszközig.
Az emberi élet egyik legalapvetőbb feltétele az ivóvízhez való hozzájutás, de víz szükséges a mezőgazdaság működéséhez és sok helyen az energia termeléséhez is. A világ számos pontján élő probléma az ivóvízhez való korlátozott hozzáférés és a jövőben ez súlyosbodni fog. Az elérhető ivóvíz egyes államok közötti elosztása terén tapasztalható egyenlőtlenség regionális kiterjedésű válságok kialakulásához vezethet.
Az ivóvíz ellátás, valamint az élelmiszeripar egyes technológiai területei, a tömegétkeztetés csábítóak lehetnek biológiai, illetve mérgező harcanyagok diverziós eszközökkel történő bűnös célú alkalmazása számára is, így a környezetbiztonsági kockázatok között meg kell említeni a terrorfenyegetést is. A katasztrófavédelem és a Magyar Honvédség alegységeinek felkészítése éppen ezért kiemelt fontosságú a fenyegetésre történő hatékony reagáló-képesség elérése és megtartása érdekében.

Célkitűzések:
- A minőségi és jogi követelmények elemzése, a Magyarországon valószínűsíthető környezetbiztonsági kockázatok értékelése, hozzávéve a fizikai, kémiai és biológiai veszélyektől való szennyeződés valamint az ezekkel történő terror-cselekmények elleni biztonságot
- Élelmiszeripari termékek monitoring jellegű vizsgálatai rendszerének kidolgozása, releváns algoritmusok kifejlesztése.
- Útmutatók kidolgozása, mikrobiológiai „challenge testing” eljárás ipari alkalmazása.
- PCR eljárások, ELISA, alkalmazási lehetőségeinek feltérképezése az ivóvíz biológiai biztonsága érdekében végzendő vizsgálatok során.
- A lehetséges veszélyek elleni védelemre történő felkészítés egyes elemeinek korszerűsítése

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:
Adatgyűjtés, irodalmazás, mérés, modellezés, elemzés, kísérlet.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
- Új eljárások kidolgozása az élelmiszer-előállítás, technológiai folyamatainak (pl. hőkezelés) ill. minőség-megőrzési idő validálására; modellezés valamint mikrobiológiai kockázatbecslés alkalmazásával.
- Az ivóvíz biológiai biztonságát szavatoló új vizsgálati eljárások kidolgozása és validálása.
- A területhez kapcsolódó veszélykezelés új metódusainak kidolgozása

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-07-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )