Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Barabás József
Maxillofacialis lágy- és keményszöveti sebészi rehabilitációs eljárások biológiai és klinikai vizsgálata, fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Barabás József
helyszín (magyar oldal): SE FOK, Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A tervezett PhD téma olyan klinikai és elméleti kutatásokat ölel át, melyek szájüregi betegségek-, sérülések-, fejlődési rendellenesség-, daganatos csonkoló műtét következtében kialakult csont- és lágyszövet defektusok arc- állcsontsebészeti, traumatológiai, szemészeti funkcionális helyreállítás fejlesztésére, az alkalmazott technikák elméleti alapjainak vizsgálatára irányulnak. A kutatások a Semmelweis Egyetem Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinikáján, a Kórélettani Intézettel, illetve az Orálbiológiai Tanszékkel kooperációban történnek.
A téma a következő vizsgálatok elvégzését tervezi:

1). A csontpótlás sikerét befolyásoló sejt szintű élettani folyamatok részletesebb megértése prospektív nyomonkövetéses tanulmány segítségével. Vizsgálataink során olyan biológiai paraméterek meghatározását tervezzük (TGF-β, BMP-2 és BMP-4, oszteoprotegerin faktor alkalikus foszfatáz (ALP) aktivitás, oszteokalcin szint) melyek segítenek a csontpótlás sikerének, illetve a sikertelenség fokozott rizikójának előrejelzésében, valamint alapjául szolgálhatnak az olyan gyógyszerek, kiegészítő gyógyszeres eljárások kifejlesztésének, melyek kedvezően befolyásolják a csontpótlás sikerességét. A nyomonkövetéses tanulmány során olyan megfelelően dokumentált humán szövet- és vér adatbázist tervezünk létrehozni, melyek a későbbiekben további molekuláris biológiai vizsgálatok alapjául szolgálhatnak.

2). Ismert, hogy az implantátum csontintegrációját nagymértékben befolyásolja a felületi morfológia. A vizsgálataink célja a különböző felületkezelések csont és kötőszöveti sejtek aktívitására kifejtett hatásának in vitro tanulmányozása. Kísérleteinkben különböző felületi morfológiájú titán korong felszínére növesztett fibroblaszt és oszteoblaszt sejtek morfológiai és proliferatív tulajdonságait vizsgáljuk pásztázó elektronmikroszkópos vizsgálat illetve molekuláris biológiai módszerek segítségével. Vizsgálataink további célja megállapítani a kollagén előkezelés hatását a különböző módon felületkezelt korongokon tenyésztett sejtet proliferáció aktivitására.

3) Fogászati implantátumok mechanikai feszültségátvitelének-, geometriai kialakításának-, stabilitásának-, terhelhetőségének vizsgálata modellkísérletekkel laboratóriumi és klinikai vizsgálatokkal. Számítógépes végeselemes módszerrel a fogászati implantátumok formájának, a csavarimplantátum menetek különböző paramétereinek hatásának modellezése.
Számítógépes szimulációval kedvezőnek tűnő implantátum kialakítások direkt laboratóriumi terheléses vizsgálata és az eredmények összevetése a végeselem vizsgálatokkal.
Implantátumok mechanikai feszültségátvitelének vizsgálata feszültségoptikai módszerrel.

4). Képalkotó eljárások fejlesztése rekonstrukciós sebészet céljából.
CT felvételek 3D rekonstrukcióján alapuló, valódi 3D kefalometria felállításának számítógépes támogatása a koponya és az arc aszimmetriák diagnosztizálására és kezelésének tervezésére. Célunk egy egyszerűen kezelhető 3D arc-állcsont sebészeti műtéti tervező program kifejlesztése a legcélravezetőbb műtét szimulációs mód megtalálása. A fentiek olyan módon történő kifejlesztése, hogy az a későbbiekben alkalmas legyen tényleges, kézzelfogható modell (pl: stereolitogramm stb.) elkészítésére is.

5). Csontanyagcsere- csontsejt aktiváció vizsgálata molekuláris biológiai módszerekkel a hatékonyabb csontpótlási módszerek kifejlesztése céljából. A sejtaktivációban részt vevő citokinek intracelluláris jelátviteli útvonalának vizsgálata, „tissue engineering”, mint csontpótlási módszer lehetőségének kidolgozása.

6). Maxillofacialis sérültek ellátásának optimalizálására végzendő klinikai tanulmányok. Retrospektí és prospektív vizsgálatokkal meghatározni az optimális időfaktorokat és műtéti módszereket a különböző arc- állcsont sérülések esetében.


Megjegyzés:

A vizsgálatok kivitelezésében és a kísérleti munka elvégzésében a következő munkatársak részvételét tervezzük:
Dr. Bogdán Sándor (SE, Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika)
Dr. Vízkelety Tamás (SE, Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika)
Markella Zsolt (Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem)
Dr. Decker Iván (SE, Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika)
Dr. Szűcs Attila (SE, Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika)
Dr. Vaszilkó Mihály (SE, Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika)
Dr. Fülöp Gábor (Kaposi Mór Oktató Kh., Kaposvár, Szájsebészeti O.)
Dr. Lukáts Olga (SE Szemészeti Klinika)
Dr. Szentirmai Annamária (Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet)

A csontpótló műtétek a Semmelweis Egyetem Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinikáján történnek. Az immunhisztokémiai vizsgálatok a Klinika Szövettani Laboratóriumában történnek Dr. Suba Zsuzsanna vezetésével, melyekhez az eszközháttér rendelkezésre áll. Az ELISA vizsgálatok A Semmelweis Egyetem Kórélettani Intézetében történnek Professzor Rosivall László laboratóriumában Dr. Huszár Tamás vezetésével. A RTG és CT vizsgálatok az Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika Röntgen Osztályán illetve a Semmelweis Egyetem Radiológiai Klinikáján történnek, a fejlesztések a Műszaki Egyetemmel és a Központi Fizikai Kutató Intézettel kooperációban történnének.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2017-09-21


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )