Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Akut fázis fehérjék a klinikai diagnosztikában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Kalabay László
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikai Tömb
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Elméleti háttér:
A széles körben vizsgált és a klinikai diagnosztikában alkalmazott fibrinogén és C-reaktív protein (CRP) mellett több glikoproteint ismerünk, melyek biológiai és klinikai diagnosztikus jelentősége tisztázatlan. Ezek egyike a humán szérum fetuin/α2-HS glikoprotein (AHSG).

Az AHSG felnőttben a májban termelődik a szérumban egészséges körülmények között 450-600 mg/l koncentrációban fordul elő. Multifunkcionális molekula, mely több, mai látszólag különálló folyamatban vesz részt. Ezek között kiemelendő a kalcifikáció gátlása és az inzulin-érzékenység szabályozása. Jelentős mértékben kumulálódik az elmeszesedett szövetekben, így a csontszövetben, ugyanakkor gátolja az extraosszeális kalcifikációt. Az AHSG szérum szintjének csökkenése kedvez az érelmeszesedés folyamatának.

Az AHSG negatív akut fázis fehérje, gyulladásokban, tumorokban csökken a szérum koncentrációja. A 365 mg/l alatti szérum AHSG koncentráció az eddig ismert laboratóriumi paramétereknél és a klinikai Child-Pugh és MELD score-nál jobban jelzi az alkoholos májcirrhosisos betegek halálozását. Ugyanakkor a pozitív és negatív akut fázis fehérjék koncentrációjának paradox irányú változása észlelhető interferonnal kezelt krónikus C-vírus hepatitiszes betegekben.

Korábbi mások és mi bizonyítottuk, hogy az AHSG gátolja az inzulin receptor tirozin kináz (IR-TK) foszforilációját. Az IR-TK aktivitása alapvető fontosságú az inzulin jelátvitelének megvalósulásában. Az ahsg génre knock-out egerek inzulin-érzékenysége emelkedik, valamint nem cukorbetegekben fordított arányosság mutatkozott a szérum AHSG és az inzulin rezisztencia között. Az IR-TK-t gátló hatással valószínűleg csak a foszforilált molekula rendelkezik. Az AHSG a nem diabéteszes terhesekhez képest szignifikánsan magasabb koncentrációban fordul elő a gesztációs diabétesz 3. trimeszterében. Az anyai szérum AHSG koncentrációja és a magzat antropológiai paraméterei között szignifikáns korreláció volt kimutatható.

Több akut fázis fehérje ellen mutattak ki antitestet különböző betegségekben, így anti-CRP-t krónikus C vírus hepatitiszben. Az endometriosisos betegek jelentős részének szérumában kimutatható AHSG és transzferrin-ellenes antitest, melyet összefüggése hoztak a betegségben észlelhető gyakori infertilitással. Ateroszklerózisban, elhízott, a metabolikus szindrómás és 2-es típusú cukorbetegekben az anti-AHSG antitestek jelenléte befolyásolhatja a kalcifikáció és az inzulin-rezisztencia kialakulását és mértékét.

Célkitűzések:
1. Az AHSG koncentráció meghatározása obez, nem diabéteszes, metabolikus szindrómás és 2-es típusú diabéteszes betegek szérumában. Keresztmetszeti és követéses vizsgálat során az inzulin-rezisztenciával való összefüggés meghatározása. Összehasonlítás a hagyományos laboratóriumi paraméterekkel és kockázati tényezőkkel.
2. A foszforilált AHSG koncentráció mérésére alkalmas módszer kidolgozása.
3. A fosztorilált AHSG koncentráció mérése obez, nem diabéteszes, metabolikus szindrómás és (elsősorban 2-es típusú) diabéteszes betegekben. Keresztmetszeti és követéses vizsgálat során az inzulin-rezisztenciával való összefüggés meghatározása ezekben az állapotokban. Összehasonlítás a hagyományos laboratóriumi paraméterekkel és kockázati tényezőkkel.
4. Anti-AHSG antitestek vizsgálata atherosclerosisban, obezitásban és 2-es típusú diabéteszben.
5. A szérum AHSG koncentráció követéses vizsgálata gesztációs diabéteszben.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2017-09-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )