témavezető: Kiss Endre
helyszín (magyar oldal): Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem helyszín rövidítés: ORZSE
A kutatási téma leírása:
A TÁRGY BEMUTATJA:
- az egyetemes európai filozófiának a zsidósággal kapcsolatos legfontosabb állomásait a 19. és a 20. században, a zsidóság problematikájának megjelenését az európai filozófia e korszakaiban, a zsidó filozófusok törekvéseit a politikai és szellemi emancipáció és a zsidó hagyomány, illetve a zsidó társadalmi problematika szembesítésére, a zsidó vonatkozású filozófiák pluralitását, a zsidó vonatkozású filozófiák pluralitásán belül a zsidóság sajátos problémáinak filozófiai reflexióját.
A kurzusban értelmezésre kerül Heine, Marx, Hess, Cohen, Rosenzweig, Buber, Benjamin, Lévinas, a magyarok közül Alexander Bernát és Szabó Lajos.
A tudásszociológia sajátos státuszú tudományág az empirikus szociológia és a filozófiai tipológia, illetve az ideológiakritika között, szorosan érintkezve a politika, a történelem, a mindennapi tudat, a vallás és az ismeretelmélet területeivel. A klasszikus tudásszociológia, amely az elkövetkezendő kurzus témája mégis szerves és önálló része a szociológia területének. A tudásszociológia felsorolhatatlanul sok szálon kötődik a modern zsidóság, így a modern magyar zsidóság történelméhez, legnagyobb képviselőinek túlnyomó többsége zsidó származású volt, miközben a modern zsidóság, így a modern magyar zsidóság történelmének
legtöbb alapproblémája tudásszociológiai természetű (így pl. az antiszemitizmus vagy a fundamentalizmus).
A részletes elméleti bevezető után a kurzus az antiszemitizmus tudásszociológiai problémáival foglalkozik. feltárja az antiszemitizmus modernkori történetét, szisztematikus értelmezéseit, beágyazottságát a modernkori történelembe.
előírt nyelvtudás: angol ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): minden más fontosabb nyelv felvehető hallgatók száma: 3