Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dóczi Rita
Nehezen mérhető izotópok radiokémiai méréstechnikájának fejlesztése automatizált HPLC-rendszer révén

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
fizikai tudományok
Fizikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Dóczi Rita
helyszín (magyar oldal): BME NTI
helyszín rövidítés: BME


A kutatási téma leírása:

Atomerőművekben keletkező hulladékok minősítése és környezeti monitorozás céljaira általában a nehezen mérhető izotópok radiokémiai elválasztása szükséges. A nehezen mérhető izotópok kategóriájába azon hosszabb felezési idejű izotópok tartoznak, amelyek tisztán alfa- illetve béta-bomlók, vagy nagyon kis intenzitással bocsátanak ki gamma-fotonokat. Ilyen nehezen mérhető, kis fajlagos aktivitású izotópok az alfa-bomló transzuránokon kívül például a 99-Tc, 79-Se, 36-Cl, 54-Mn, 103-Ru, stb.
A kidolgozandó feladat a radiokémiai elválasztástechnika fejlesztése egy automatizált HPLC rendszer kiépítése által. A megbízhatóság és reprodukálhatóság érdekében egy teljesen automatizált, zárt méréstechnológia kiépítése a cél.

A HPLC berendezés lehetővé teszi a nehezen mérhető, hosszú felezési idejű - és - bomló izotópok radiokémiai elválasztását, valamint a kimutathatósági határ eléréséhez szükséges koncentrálást is. A hagyományosan alkalmazott elválasztási technikák esetében használatos gyanták HPLC oszlopokba tölthetők, a készülék pedig különféle eluensek alkalmazásával az eddiginél nagyobb hatásfokkal és szelektíven végzi az elválasztást.
Jelenleg HPLC oszlopokon történő rutinszerű elválasztás nincs a gyakorlatban a nehezen mérhető izotópokra vonatkozóan, az egyes izotópra vonatkozó új módszerek jól publikálhatók.
Az eljárások kidolgozásához és az egyes izotópokra vonatkozó kémiai hatásfok meghatározásához nyomjelző radioizotópokat használunk, melyek a vizsgálni kívánt hosszú felezési idejű radioaktív izotópok esetén ugyanazon elem rövid felezési idejű gamma-sugárzó izotópjai.
A BME NTI „B” szintű izotóplaborjában rendelkezésre álló HPLC berendezés segítségével végezzük az egyes izotópokra vonatkozó eljárások kidolgozását.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
további elvárások: 
Radiokémai alapismeretek, angol nyelvtudás

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2016-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )