Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Petrási Zsolt
Azonos élősúlyú Pannon nagytestű és Magyar óriás nyulak szívműködésének és testösszetételének összehasonlító in vivo MR és CT képalkotó vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Kaposvári Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állattenyésztési tudományok Doktori Iskola

témavezető: Petrási Zsolt
helyszín (magyar oldal): Kaposvári Egyetem-Diagnoszikai és Onkoradiológiai Intézet
helyszín rövidítés: KEDOI


A kutatási téma leírása:

A szív élősúlyhoz való aránya fontos jelzőszám a kardiovaszkuláris rendszer teljesítőképességének jellemzésekor, hiszen minél magasabb az állat relatív szívtömeg értéke, annál kedvezőbb kardiológiai funkcionalitás várható. Az arányaiban kisszívű állatnak a szíve nagyobb terhelésnek van kitéve, több munkát kell végeznie, hogy hatékonyan lássa el a szerveket és az izmokat vérrel. Az értékmérő vonatkozásában a legutolsó helyen a házinyúl található 2.4g/kg értékkel, ami még a közismerten „gyenge” szívű sertésnél is alacsonyabb (4.5g/kg) érték. Házinyúlnál ez mintegy 0,15-0,2%, míg gazdasági haszonállataink esetében a vonatkoztatott érték átlagosan 0,6-0,8% között alakul. Sertés és brojler pulyka esetében végzett in vivo CT és MR képalkotó vizsgálatok igazolták, hogy a hústermelőképesség fokozására irányuló tenyészszelekció hátrányosan érinti a kardiovaszkuláris rendszert. Ennek következménye a szíveredetű elhullások jelentős száma, ami jól dokumentált sertés és pulyka fajokban. Nyúlhústermelési rendszerekben 10 hetes korban 2.6-2.8kg-os élősúlyban leadásra és vágásra kerülnek a húsnyulak, így nem kerülnek reflektorfénybe a fentiek, mégis érdekes lehetne látni, hogy a testösszetételben jelentős izomarányra szelektált fajták, mint pl. a Pannon nagytestű nyúl miként tér el azonos élősúlyban egy nem szeletált fajtától (Magyar óriásnyúl). Ahogy az is fontos adatokkal szolgálhat, hogy a két genotípus szíve és annak működése miben tér el egymástól. Érdekes kísérlet lehet továbbá, hogy egy alternatív tartásrendszerben (magas kondícionális állapot kialakítására alkalmas nagy férőhely) felnevelt nyúl kardiológiai sajátosságai eltérnek-e a szűk standard ketrecben felneveltéhez képest, valamint a már megkezdett jelen szelekciós kutatásban („zsíros” és „sovány” nyúl) az állományok kardiológiai állapota is összevethető, azaz azonos tartás és takarmányozás mellett a beépülő zsír terheli-e a szív- és keringési rendszert vagy sem. Előkísérletben 5-5,5kg élősúlyú nyúlon szív MR és cardio CT vizsgálatokat végeztünk. Ennek során kidolgozásra került az altatás, szívfrekvencia-optimalizálás, EKG-jel elvezetés és a képalkotó vizsgálat protokollja, amelyek együttesen lehetőséget biztosítanak a meghirdetett kutatómunkáknak.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2016-06-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )