Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pataricza András
Kritikus felhő és kiber-fizikai alkalmazások modell alapú tervezése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Pataricza András
helyszín (magyar oldal): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: MIT


A kutatási téma leírása:

Az alkalmazások szolgáltatásbiztonsága mindinkább kritikus aspektusa a nagyméretű, kereskedelmi szolgáltatásként is elérhető informatikai infrastruktúrák igénybevételének. Az ilyen alkalmazások logikai tervezésében ma már a modell alapú megközelítés dominál, ugyanakkor a gyakran ismeretlen és a végfelhasználók felügyeleti körének nagyrészt idegen infrastruktúra felépítését leíró modell általában nem elérhető kellő részletességgel.
A rendkívül olcsó felhő számítástechnikát használó alkalmazások ugyanakkor új lehetőségeket nyitnak. A szolgáltatásbiztonságra való tervezés elmúlt négy évtizedében kialakultak ugyanis azok a rendszertechnikai alapelvek, amelyek segítségével, az alkalmazás igényeinél rosszabb garanciákat nyújtó elemekből is lehet kellő redundancia alkalmazásával a követelményeknek megfelelő kritikus alkalmazásokat alkotni. A hagyományos technológiáknál azonban a redundancia szokásosan magas ára meglehetősen korlátozza annak alkalmazhatósági körét és fokát.
A megcélzott kutatás fő célkitűzése, hogy a hibatűrő számítástechnika több mint 40 éves története alatt kialakult tradicionális, hibatűrést biztosító szoftver- és hardverarchitektúra-tervezési mintákat áttekintve, azokat továbbfejlesztve javaslatokat adjon kritikus alkalmazások (ideértve a kiber-fizikai rendszereket is) számítástechnikai felhőbe telepítéséhez.
A mintakészlettel szembeni elvárás a szolgáltatásbiztonsági garanciákon túl a szisztematikus skálázhatóság, a redundancia ésszerű mértéke, az extra-funkcionális tulajdonságok analizálhatósága és a telepítés garantált minőséget eredményező algoritmikus megoldása.
Külön vizsgálat tárgya az, hogy már létező alkalmazások esetén esetlegesen azoknak komponensekre bontását követően hogyan lehet egy egységes migrációs metodikával megoldani a felhő alapúvá tételt. Hasonlóan kiemelt vizsgálati szempont - a klasszikus szolgáltatásbiztonság aspektusai mellett - a tervezett rendszer környezetváltozás vagy hiba utáni helyreálló képessége (resilience). A terület kiforratlansága miatt az ilyen modell alapú vizsgálatoknál minden kutatás érdemi része a kísérleti és mérési eredmények alapján történő validáció.
Az akár több jelölt feladatai az alábbiak:
• A klasszikus hibatűrő tervezési minták analízise alkalmazhatóság, a redundancia foka, a rendszer konzisztens állapotban tartása és az egyes mennyiségi paraméterek (kiemelten megbízhatóság, teljesítőképesség, időkorlátosság) szempontjából.
• Irodalmi források alapján a felhő számítástechnikai eszközök szokásos logikai és mennyiségi hibamodelljének megalkotása.
• Megoldási alternatívák kidolgozása azokra az esetekre, amelyekben az erőforrás költsége alacsony. Hideg, forró és langyos redundanciák alkalmazhatóságának, technológiai feltételeinek vizsgálata. A redundancián alapuló technikák rendszerezése, hatékonyságuk és költségük analízise a hiba felléptekori átkapcsolási folyamat hatásainak figyelembevételével.
• Alkalmazásmigrációs metodika kidolgozása.
• Helyreálló-képességi vizsgálatok.
Kapcsolódó projektek: CECRIS (FP7-PEOPLE-2012-IAPP - CErtification of CRItical Systems)
Az angol nyelvtudás kiemelkedően fontos.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2016-01-04


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )