Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Majorosné Lublóy Éva Eszter
Épületek energiahatékonyságának növelése a cementvakolatok hőszigetelő tulajdonságainak változtatásával

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Majorosné Lublóy Éva Eszter
helyszín (magyar oldal): Építőanyagok és Magasépítés Tanszék
helyszín rövidítés: EOEM


A kutatási téma leírása:

Az épületek fűtése és hűtése az energiafogyasztás egyik vezető ágazataként jelentik világszerte, különösen a fejlett országokban. Ha az Európai Uniót vesszük példának, az építőipar a teljes fosszilis energia mintegy 40%-át fogyasztja el, és a teljes szén-dioxid-kibocsátás közel 40%-át állítja elő. Ennek nagy része az életszínvonal és a lakók komfortigényének emelkedéséből adódik, elsősorban az épületek fűtése és a hűtése miatt. Az épületek energiahatékonyságának javítása jelentős előnnyel jár az energiamegtakarítás és a kibocsátás csökkentése szempontjából. Különösen manapság az épületekben a falvastagság csökkentése az anyagfelhasználás, a szállítási költségek és az építési idő csökkentése érdekében. Ebből adódóan a könnyűszerkezetes épületeknek a fő hátránya az alacsony hőelnyelőképesség, ami nagy hőmérséklet-ingadozást eredményez az épületben. A hatékony hőszigetelés kulcsa a minőségi szigetelőanyagok megfelelő alkalmazása. A háznak folytonos szigetelésessel kell rendelkeznie a teljes épület körül. Tanulmányok azt mutatják, hogy a nem megfelelő kialakítás akár 20%-kal vagy még többel is csökkentheti a szigetelés teljesítményét. A hőszigetelő vakolatok fontos eszközők az épületek energiahatékonysági problémáinak megoldásában. Az olyan új megoldások, mint a nanotechnológia vagy az aerogél alapú vakolatok, jelentős mértékben hozzájárulhatnak ehhez a területhez, és magasabb hőszigetelőképességet érhetnek el. Az épületek hőszigetelése hozzájárul a fűtési és hűtési rendszerek méretének és az éves energiafogyasztás csökkentéséhez. Az innovatív megoldások alkalmazása tehát nemcsak új építéseknél, hanem meglévő épületek felújításánál is hasznos eszköz lehet, a burkolat hőveszteségének csökkentése érdekében. A kutatás célja a szigetelési teljesítmény javítása és a jelenleg használatos szigetelési módszerek költségének csökkentése.

A kutatás fő célja a cementvakolat hőszigetelőképességének növelése,a gazdaságosság szem előtt tartásával. A cementvakolathoz hozzáadott anyagok többsége nagyon olcsó legyen.
A cementvakolathoz különböző arányban anyagokat kell hozzáadni a hőszigetőképesség növelése céljából pl.:.
• Polisztirol,
• Kókuszhéj,
• Fehér agyag,
• Duzzasztott agyag,
• Polipropilén.
A munka fő célja a módosított vakolatok hőszigetelő képességének ellenőrzése, valamint az anyagok hozzáadásával a szilárdsági hatások vizsgálata. Az elvégzendő különféle tesztek a következők:
• Hővezetési tényező meghatározása,
• Mechanikai tulajdonságok meghatározása,
• Vízfelvétel vizsgálata.


Jelentkezési határidő: 2023-05-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )