Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Boros Anita
A fenntarthatóság és a sport kapcsolata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
sporttudományok
Sporttudományok Doktori Iskola

témavezető: Boros Anita
helyszín (magyar oldal): MTSE - Széchenyi István Egyetem
helyszín rövidítés: MTSE


A kutatási téma leírása:

A fenntarthatóság egy olyan kérdéskör, amelynek számos vetülete van, így a legújabb kutatások a sport és a fenntarthatóság kérdéskörét is érintik.
A sportban óriási lehetőségek rejlenek számos SDG (fenntartható fejlődési célok) cél gyakorlati implementálása vonatkozásában. Mindenki számára egyetemes nyelvként jelentkezik, képes többek között a békét és a toleranciát, az egyenlőséget és az egészséges életmódot előmozdítani, szektorokon átívelő partnerségekre építhet, különböző célcsoportokat érhet el és számos lehetőséget kínál a tisztességes együttműködésre és az erőforrások felelős felhasználására.
Az ENSZ által 2015-ben elfogadott 2030-ig szóló menetrend és a kapcsolódó 17 SDG végrehajtása a professzionális sportban még mindig kihívásként jelentkezik.
Az ENSZ nemrégiben kidolgozta az ENSZ Sport az éghajlatért cselekvési keretrendszerét, amelynek célja, hogy más társadalmi kérdésekhez hasonlóan a professzionális sport is a fenntarthatóság egyik zászlóshajójává váljon.
A Lausanne-i, Berni és New York-i egyetemek kutatóiból álló nemzetközi csapat megállapította, hogy a fenntarthatóság folyamatosan csökkent a 2012-es londoni játékok óta. Hasonlóképpen érdekes az Európai Bizottság által társfinanszírozott "Life Tackle" fenntarthatósági kezdeményezés, amely szerint minden szurkoló, aki részt vesz a nemzeti labdarúgó-szövetség mérkőzésein Európa-szerte, 0,8 kilogramm szemetet termel stadionlátogatásonként.
A „Life Tackle” a sporteseményekhez kapcsolódó negatív fenntarthatósági következmények felszámolása érdekében különböző útmutatásokkal segíti az érintetteket a stadionok környezetgazdálkodásának javításában.
A Német Olimpiai Sportszövetség „Green Champions 2.0 a fenntartható sporteseményekért” programjának célcsoport például a különböző méretű sportesemények szervezőit, akik az egyes sportesemények kapcsán konkrét ajánlásokat kaphat arra vonatkozóan, hogyan tervezhetik és bonyolíthatják le fenntarthatóbb módon az adott sporteseményt.
A fenntarthatóan megtervezett stadionok és a látogatók áramlásának ökológiai kezelése nagy mértékben támogathatja a CO2 -kibocsátás csökkentését. Ezen túlmenően a stadionokon kívül zajló sportágakban az érzékeny nyílt terek és a biológiai sokféleségének veszélyeztetése is gyakran megoldandó kihívásként jelentkezik.
A fenntarthatósági elvárásoknak való hatékony megfelelés révén tudományos értelemben is felvetődik a kérdés, vajon mit tehetnek a felelős sportolók és szurkolók a fenntarthatóbb működés érdekében. Európa szerte számos – különböző szintű és hatályú – ajánlás, intézkedés látott napvilágot annak érdekében, hogy a fenntarthatósági szempontok érvényre juttatása könnyebben megvalósítható és ellenőrizhetőbb legyen a sporthoz kötődő különböző területeken is, ezáltal csökkentve a negatív környezeti hatásokat.
A fenntarthatóság egy másik aspektusának vizsgálatát veti fel a sportruházat és a különböző sporthoz használt felszerelések, eszközök gyártásának kérdésköre. Erre a kihívásra már számos
gyártó reagált fenntarthatóan és tisztességesen előállított sportszerek piacra vezetésével, így például a parafa jógatömbökkel, a fából készült szalagtekercsekkel vagy fairtrade focilabdákkal.
De hasonló problémát okozhat a mikroműanyagok szervezetbe kerülése is. Ennek számos módja lehetséges a sportolás során, ezért egyes kutatók például a sportpályákhoz, sportcipőkhöz használt műanyag helyett a természetes gumit javasolják.
A kutatás célja annak vizsgálata, hogy a sportban és a sporton keresztül miként érvényesülnek a fenntarthatósági, környezet- és éghajlatvédelmi szempontok.
Ahogyan a fentiekből is láttuk ez a kutatási téma számos aspektusból lehetővé teszi a sport és a fenntarthatóság kérdésének a vizsgálatát, így magában foglalhatja különösen az alábbi kérdések elemző bemutatását:
– a sportesemények fenntartható megszervezése és lebonyolítása,
– a környezet-, természet- és klímavédelem elveinek integrálása az egyesületi és azon kívül szervezett sporttevékenységek során,
– a sportigazgatási eszközök és intézkedések a fenntartható sportfejlesztés előmozdítása,
– a sportági szempontok figyelembe vétele a település- és zöldterület-fejlesztésben,
– a sportolásra alkalmas területek létrehozása a városi környezetben,
– a sportruházat és sporteszközök gyártásának fenntarthatóbbá tétele,
– a klímavédelem és energiahatékonyság a sportlétesítmények tervezése, építése, felújítása és üzemeltetése során, – a természeti sportok és azok állatokra, növényekre és élőhelyekre gyakorolt hatásai, – az innovatív, fenntartható megoldások és technológiák alkalmazása a modern sportberuházások esetében.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2022-12-21

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )