Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szabó István
A misszió-orientált K+F+I-politika hatása a vállalkozások innovációs teljesítményére; a nemzetközi K+F+I kooperáció és az oktatás és a vállalkozások versenyképessége

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Vállalkozás-és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola

témavezető: Szabó István
helyszín (magyar oldal): Budapesti Gazdasági Egyetem
helyszín rövidítés: BGE


A kutatási téma leírása:

Az Európai Unió legtöbb országa, így többek között Magyarország számára is, elsősorban nem a tőkeerős vállalkozások, hanem az innovatív vállalatok képezhetik a nemzetgazdasági ágazatok számára a versenyképesség alapját. A nemzeti szintű KFI-szakpolitikáknak – így a magyarnak is – egyik legfontosabb feladata, hogy ennek jogi szabályozási, környezeti, anyagi és tudástranszfer-feltételeit minél kedvezőbbé tegye a vállalkozások innovációs aktivitása szempontjából.
A misszió-orientált KFI-szakpolitika megvalósulásának vizsgálata hozzájárul ahhoz a szakmai diskurzushoz, amely az erőforrások hatékony elosztásának módjáról szól.
A témában folytatott kutatás számos területet érinthet, kezdve az átfogó jellegű szakpolitikai elemzéstől a magyar támogatási rendszeren, a kutatási infrastruktúrák kihasználásán át a magyar vállalkozások nemzetközivé válásáig.
A kutatás az innovációs együttműködések egy speciális területére, a nemzetközi együttműködésekre fókuszál, és arra a kérdésre keresi a választ, hogy egyrészt a nemzeti KFI-rendszerek szereplői közötti együttműködési hajlandóság és ennek intenzitása mennyiben határozza meg a nemzetközi KFI együttműködésekkel kapcsolatos nyitottságot, másrészt a nemzetközi hálózatokba való bekapcsolódás mennyiben szolgálja az innovációs teljesítmény javítását mind a felsőoktatási intézmények harmadik missziós tevékenységében, mind a vállalkozásoknál.
A kutatás egyrészt a szakpolitika számára hasznosítható, gyakorlati jellegű ajánlásokat eredményezhet a célszerű kormányzati beavatkozások és intézkedések, valamint a magyar KFI-szervezetek nemzetközi együttműködésekbe való bekapcsolódásának ösztönzése és előmozdítása terén. Másrészt konkrét lehetőségeket tárhat fel az innovációs rendszer szereplői (kiemelten a felsőoktatási intézmények és a vállalkozások) számára a nemzetközi innovációs együttműködések felé történő elmozdulás és a versenyképesség javítása terén.

A kutatói munka eredményeként a hallgató mind stratégiai, mind operatív szinten gyakorlati és mélységi ismereteket szerez a kutatás-fejlesztés innováció (KFI) területén. Stratégiai (top-down) oldalról a KFI szektort más szektorokkal összefüggésben is képes lesz vizsgálni, valamint mélységeiben megismeri a vonatkozó hazai és EU-s KFI stratégiákat. Másrészt operatív (bottom-up) oldalról a KFI ismereteket a vállalkozások számára is közvetlenül hasznosítható módon képes alkalmazni, ami képessé teszi arra is, hogy mediátorként szolgáljon a szektorokon belüli és kívüli együttműködésekben. A fő kérdésre „hogyan innováljunk” is képes lesz a gyakorlatban alkalmazható megoldásokat nyújtani.
Innovációpolitika, vállalati innováció, KFI statisztika
Analitikus képességek, stratégiai képességek, KFI tanácsadói képességek

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol

Jelentkezési határidő: 2023-05-30

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )