Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
S. Nagy Krisztina
Biopolimerek alkalmazása szövetépítésre és hatóanyag-hordozó rendszerként

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Elméleti- és Transzlációs orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: S. Nagy Krisztina
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A regeneratív medicina célja a sérült vagy beteg szövetek funkciójának helyreállítása. Ehhez szükség van a sejteken és bioaktív molekulákon kívül olyan szövettámaszokra (scaffold-okra) is, amelyek biztosítják a transzplantált sejtek túlélésének, adhéziójának, proliferációjának és esetleg differenciációjának feltételeit. Az ideális szövettámasz biokompatibilis, biodegradábilis és a sejtek természetes környezetéhez, az extracelluláris mátrixhoz (ECM) hasonló vázszerkezettel rendelkezik. A felsorolt kritériumoknak megfelelnek a biopolimerekből felépülő hidrogélek, melyek nagymennyiségú víz megkötésére képesek, és a vízben nem oldódnak, csak duzzadnak, miközben megtartják az alakjukat. A hirdrogélek közül a legígéretesebbek az aminosavakből felépülő peptid vagy poli(aminosav) alapú gélek, hiszen ezek hasonlítanak kémiai szempontból a legjobban az ECM fő tömegét alkotó fehérjékhez. Az egyes sejttípusok számára más-más kémiai összetételű és keménységű hidrogélek lehetnek alkalmasak. A kutatás egyik célja, hogy különböző típusú szövetek regenerálására alkalmas hidrogéleket fejlesszünk ki és azok biokompatibilitását, valamint biodegradábilitását vizsgáljuk in vitro körülmények között.
Sok gyógyszerhatóanyag nagyon gyorsan kiürül a szervezetből, ezért a bevitt gyógyszermennyiségnek csak kis része tud hasznosulni. Újfajta, hatékony gyógyszeres terápiák kifejlesztéséhez szükség van olyan biopolimerek alkalmazására, melyek biokompatibilis hatóanyag-hordozó rendszerként megvédik a hatóanyagot a korai deaktiválódástól és szabályozott hatóanyag-leadást biztosítanak, így használatukkal a szervezetbe bevitt gyógyszeradag csökkenthető. Ilyen biopolimer például a poli(szukcinimid) (PSI), ami egy természetes aminosav, az aszparaginsav termikus polikondenzációjával olcsón szintetizálható. A polimerek kémiai módosításával polimer-hatóanyag konjugátumok hozhatók létre, melyeknek sűrű oldatából elektrosztatikus szálhúzás technikájával szálas szerkezetű hatóanyag-hordozó rendszerek állíthatók elő. Ezekben a rendszerekben a szálak átmérője mikro-, illetve nanométeres tartományba esik, így nagy fajlagos felületet biztosítanak. Célunk a tumoros és egyéb megbetegedések terápiájában használható olyan hatóanyag-hordozó rendszerek kifejlesztése, amelyek elnyújtott hatóanyag-leadásuk révén lehetővé teszik kisebb dózisok alkalmazását.


Jelentkezési határidő: 2021-07-20

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )