Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csősz Éva
Onkoproteomika és daganatos megbetegedések rendszerbiológiai szemléletű vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Sejt- és Immunbiológia Doktori Iskola

témavezető: Csősz Éva
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar
helyszín rövidítés: DEÁOK


A kutatási téma leírása:

A daganatos megbetegedések világszerte a vezető halálozási okok közé sorolhatók. A Ph.D. munka során a cél a különböző daganatos elváltozásokhoz vezető molekuláris okok feltárása, elsősorban antimikrobiális peptidek, daganat-specifikus fehérjék és metabolitok tömegspektrometriás tanulmányozása révén.
Az antimikrobiális és immunmodulátor peptidek a bőr és nyálkahártyák felületén levő kémiai barrier részeként meghatározzák az egyes felületeken megtelepedő bakteriális közösségek összetételét. Egyre több kísérletes bizonyíték lát napvilágot arra vonatkozóan, hogy a bél baktérium flórája hogyan járul hozzá különböző betegségek kialakulásához. Célunk annak felderítése, hogy pl. emlő tumor különböző stádiumaiban hogyan változik a bél antimikrobiális peptid összetétele és ezzel összhangban a bakteriális közösségek változatossága. Ugyanakkor meg kívánjuk vizsgálni, hogy a melanom malignum célzott molekuláris inhibitor kezelés (BRAF-inhibitor, MEK-inhibitor) és onkoimmunológiai (biológiai) terápia (anti-CTLA4 és anti-PD1) során milyen szisztémás vagy szemészeti jellegű mellékhatások lépnek fel. A kutatás során célunk a melanoma kezeléssel összefüggő, elsősorban szemet érintő proteomikai változások felmérése, esetlegesen a kezelés hatékonyságára vonatkozó összefüggések felderítése könnyminták analízisével.
A munka során a Ph.D. hallgató feladata különböző daganatok, elsősorban emlő tumor és melanoma malignum proteomikai illetve lipidomikai vizsgálata valamint az adatok rendszerbiológiai szemléletű elemzése, annak érdekében, hogy olyan adatokhoz juthassunk, amely elősegítheti a betegségek jobb megértését vagy információt nyújthat a terápia sikerességéről.
Eredményeinkkel remélhetőleg javíthatunk a betegek életminőségén és elősegíthetjük újabb terápiás eljárások kidolgozását.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-09-30

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )