Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Markó Gábor
Markó Viktor
Kártevő levéltetvek (Sternorrhyncha: Aphididae) biológiai szabályozása fás szárú növényeken

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Kertészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Markó Viktor
társ-témavezető: Markó Gábor
helyszín (magyar oldal): Rovartani Tanszék
helyszín rövidítés: RT


A kutatási téma leírása:

A levéltetvek (Sternorrhyncha: Aphididae) a legjelentősebb kártevő ízeltlábúcsoportok közé tartoznak. Több, mint 1800 fajuk kötődik fás szárú növényekhez, melyek közül sok faj gyümölcsfák és városi díszfák fontos kártevője. Egyedsűrűségük és így kártételük, térben és időben jelentősen fluktuál. A gradációk kialakulásában főként a klimatikus körülményeknek, a tápnövények fiziológiai állapotának és a természetes ellenségeknek lehet szerepe. Annak ellenére, hogy a levéltetvek és a biológiai szabályozásban résztvevő, afidofág fajok közötti kapcsolatokról széleskörű ökológiai ismereteink állnak rendelkezésünkre, kifejezetten keveset tudunk a levéltetű-ragadozó rendszereknek nagyobb térskálán történő szerveződéséről. Az újabb vizsgálatok szerint ezen folyamatoknak a megértése jelentős mértékben hozzájárulhat a levéltetvek biológiai szabályozásához.
A doktori munka kutatásai két témakör köré csoportosulnak. Az első témakörben az almaültetvények táji környezetének hatásait vizsgáljuk afidofág ízeltlábú ragadozók abundancia mintázataira, és a levéltetvek predációs nyomáson keresztül kifejeződő top-down szabályozására. Külön vizsgáljuk még azt, hogy a különböző diszperziós képességű ragadozó ízeltlábú csoportoknak a vegetációs periódus során milyen szerepe van a levéltetvek korlátozásában. A szabadföldi megfigyeléseket laboratóriumi vizsgálatokkal egészítjük ki.
A városok változatos klimatológiai és ökológiai környezete miatt különleges lehetősége biztosít a gradiensszerű változások (környezeti szűrők) dokumetálására a ragadozó-préda kapcsolatokra nézve. Így a kutatómunka másik témakörének részeként a természetes ellenségek (ragadozók és parazitoidok) szerepét tanulmányozzuk a városi díszfákon előforduló kártevő levéltetvek szabályozásában. A munka során felmérjük, hogy beépítettségi gradiens mentén a városközpont felé haladva hogyan változik egy-egy modellként kiválasztott őshonos fafaj (Acer spp., Tilia spp.) lombkoronájában a fitofág és ragadozó ízeltlábú együttesek összetétele és egyedsűrűsége. A ragadozás intenzitását és a ragadozók identitását mesterséges zsákmány kihelyezésével határozzuk meg. A térbeli folyamatok feltárása mellett külön hangsúlyt fordítunk az időbeli mintázatok elemzésére is.
A vizsgálatokat Budapest mellett párhuzamosan több hazai, illetve külföldi nagyvárosban végezzük el egy nemzetközi együttműködés keretében. A doktori kutatómunka egy már jelenleg és az elkövetkező években is futó NKFI pályázathoz kapcsolódik (NKFI K-129311).

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-01-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )