Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Budai Péter
Lehel József
Vadmadarak szövetmintáiban mérhető környezetszennyező nehézfémek egészségügyi kockázatának toxikológiai vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Lehel József
társ-témavezető: Budai Péter
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A múlt században a nehézfémek elsősorban csávázószerként (pl. higanytartalmú peszticidek) való alkalmazásuk jelentett jelentős mérgezési forrást. Jelenleg a környezeti vonatkozások kerültek előtérbe, ugyanis a korábban széles körben alkalmazott fémvegyületek perzisztens tulajdonságuk révén felhalmozódtak a környezetben. Egyrészt ennek köszönhetően, másrészt pedig, a természetes forrásokból kioldódó fémek beszennyezték környezetünket.
A különböző madárfajokat (kormorán, tőkés réce, sirály, vöcsök, vészmadár, csér) világszerte bioindikátorként használják egy adott terület nehézfém-szennyezettségének nyomon követésére. A madarak által különböző forrásokból felvett nehézfémek a kinetikai folyamat során raktározódhatnak különböző szövetekben (pl. máj, vese, izom, csont), kiválasztódhatnak a vizeleten, bélsáron keresztül, illetve bekerülhetnek a tollazatba és a tojásba is. Így ezek a biológiai minták jó alapot adnak a fémek detektálására.
Vizsgálatunkban különböző földrajzi régióban élő és költő madárpopuláció befogott vagy a Hortobágyi Madárparkba beszállított egyedeit azonosítjuk (faj, kor, ivar), lemérjük testtömegüket, illetve tollmintát veszünk. Elhullás esetén szövetminták (máj, vese, izom, csont stb.) vétele is történik. A biológiai minták nehézfém-tartalmának meghatározása induktív csatolású plazma optikai emissziós spektrometriai módszerrel (ICP-OES) történik.
A környezet-toxikológiai hatások értékelésekor vizsgáljuk a mért nehézfém-koncentrációk tükrében az esetleges szubletális károsító hatásokat, amelyek a madárszervezetek funkcionális és morfológiai károsodását (viselkedési, szaporodásbiológiai zavar) okozhatják, illetve következtetéseket szeretnénk levonni arra vonatkozóan, hogy a madarak nehézfémtartalmát hogyan befolyásolja a testméret, a táplálékláncban elfoglalt helyük és földrajzi előfordulásuk.
A szárazföldi és/vagy vízi ökoszisztémákban élő madarak nehézfém-szennyezettsége még mindig alig dokumentált, különösen Magyarországon. A kutatóhelyen korábban emlős vadszervezetek biológiai mintáinak (máj, izom) nehézfém-koncentrációját vizsgáltuk.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-08-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )