Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Az endoplazmás retikulum stressz molekuláris mechanizmusai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Mandl József
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem EOK
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az endoplazmás retikulum (ER), mint metabolikus kompartment funkciói meghatározók az intracelluláris homeosztázis fenntartásában, a belső és külső környezet zavaraihoz történő alkalmazkodásban. A legkülönbözőbb stresszhelyzetek (intracelluláris kalcium egyensúly változása, hypoglycaemia, hypoxia, redox homeosztázis zavara, vírusfertőzés stb) érintik az ER luminális kompartmentjében zajló fehérje folding folyamatrendszerét – folding zavar alakulhat ki, aminek eredményeképpen nem megfelelően tekert, unfolded fehérjék halmozódnak fel. A változatos ER stresszformák során megjelenő unfolded fehérjék az ER-ből induló különböző jelátviteli utak aktiválását idézik elő, amelyek sajátos, ER specifikus válaszreakciók sokaságát váltják ki. A különböző stresszorokra adott hasonló jelátviteli válasz, az „unfolded protein response” (UPR). A válasz jelentős változásokat idézhet elő gén expressziós szinten, illetve más sejtorganellumok – így a mitokondriumok – működését is jelentősen befolyásolhatja. Az UPR folyamatai során különböző protein kinázok aktiválódnak, transzkripciós faktorok indukálódnak. Az így működésbe lépő jelátviteli utak kapcsolódnak a plazma felszíni receptorokhoz kötődő jelátviteli rendszerekkel, növekedési és mobilizációs jelpályákkal; ennek során bonyolult kölcsönhatások alakulnak ki. Az UPR számos teljesen eltérő etiológiájú betegségben (pl diabetes mellitus, neurodegenerativ betegségek, hepatitis) aktiválódik, így részben közös patomechanizmust jelent. Ezért az ER stressz megismerése új távlatokat nyithat a terápiában.
Sejtkultúrákon és állatmodelleken vizsgáljuk az ER stressz jelátviteli folyamatait és keressük azok befolyásolásának lehetőségeit. Elsősorban az oxidatív stressz miatt bekövetkező ER stresszválasszal foglalkozunk. Az oxidatív stresszt állatmodelleken részben az ismert láz- és fájdalom-csillapító acetaminofen túladagolással váltjuk ki, ami a drog indukált májkárosodások modellje. Ennek során az ER stressz mitokondrium funkciókat befolyásoló hatásait is vizsgáljuk. Foglalkozunk továbbá a mind a májat, mind a zsírszövetet érintő ER stressz szerepével a metabolikus szindróma – obesitas - diabetes patogenezisében. Sejtkultúrákon tanulmányozunk neurodegeneratív kórképekhez köthető ER stresszor hatásokat és az azokat esetlegesen módosító ágenseket.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-09-20

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )