Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lukács László
Robbantásos terrorcselekmények és az ellenük való védekezés lehetőségei

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Lukács László
helyszín (magyar oldal): https://hhk.uni-nke.hu/kutatas-es-tudomanyos-elet/doktori-iskolak/katonai-muszaki-doktori-iskola/bemutatkozas
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

Az elmúlt időszak robbantásos cselekményei sürgető szükségszerűséggé teszik ezek vizsgálatát, elemzését, az ellenük való védekezés adminisztratív, technikai és szervezeti lehetőségeinek kutatását. A téma a katonai/békefenntartó műveletekben, az ország- és a katasztrófavédelem, a közigazgatás, valamint a rendvédelem területén egyaránt kiemelkedő jelentőséggel bír. A bekövetkezett robbantásos cselekmények bizonyítják, hogy a védekezés lehetőségeinek feltárása nem csak a kritikus infrastruktúra (létfontosságú rendszerek) elemeit érintik, hanem a mindennapi élet minden olyan területét ahol nagyobb számban emberek vannak jelen (pl. a köz- és oktatási intézményeket, a kereskedelmi, az ipari létesítményeket, sport- és művészeti létesítményeket, a közlekedést). A Magyar Honvédség új haderő-tervezési és képességfejlesztési feladatainak keretein belül szintén szükség van az ilyen fenyegetésre adandó adekvát válaszokra, az alkalmazható módszerek és technikák vizsgálatán keresztül, a leginkább megfelelő struktúra kialakítására, megfelelő szakutasítás (-ok) kidolgozására, új technikák és technológiák bevezetésére.

Célkitűzések:
• A robbantásos cselekményeknél alkalmazott robbantóanyagok, módszerek elemzése;
• A robbantásos cselekmények sajátosságainak elemzése, a közös és a speciális vonatkozások keresése;
• A fenyegetettség szintjének prognosztizálása;
• A védekezésnél alkalmazható technikák és technológiák kutatása;
• Az építmények robbantásos cselekmények elleni védelme lehetőségeinek vizsgálata úgy a szerkezet, mint az adminisztratív szabályozás szempontjából;
• Az új kihívásra adandó haderő-tervezési és képességfejlesztési feladatok kutatása.

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszerei:
A témát érintő hazai és külföldi szakirodalmak, valamint meglévő szabályozások tanulmányozása. Konzultációk folytatása a témában jártas szakemberekkel. Eddigi pályafutás során szerzett ez irányú ismeretek és tapasztalatok rendszerezése. A tanulmányozott dokumentumok elemzése, majd következtetések levonása. Az elméleti/gyakorlati javaslatok formába öntése, publikációja.

felvehető hallgatók száma: 6

Jelentkezési határidő: 2018-06-30

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )