Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kiss Csongor
A véralvadási XIII faktor A alegység (FXIIIA) kifejeződése gyermek- és felnőttkori akut limfoblasztos leukémiában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
klinikai orvostudományok
Laki Kálmán Doktori Iskola

témavezető: Kiss Csongor
helyszín (magyar oldal): DEOEC Gyermekklinika
helyszín rövidítés: DE KK


A kutatási téma leírása:

Előzetes vizsgálataink a FXIIIA új kifejeződési helyeként azonosították a leukémiás limfoblasztokat. Amíg a FXIIIA a B-sejt progenitor (BCP) akut limfoblasztos leukémiában szenvedő betegek mintegy felében kifejeződik, addig ez a fehérje sem az egészséges, sem a kóros érett B-sejtekben, illetőleg egészséges B-sejt prekurzorokban nem fejeződik ki. Előzetes felméréseink arra utalnak, hogy FXIIIA-pozitív ALL esetek kórlefolyása kedvezőbb, mint a FXIII-negatív eseteké.
A Ph.D munkaterv részeként szisztematikusan, prospektív módon vizsgálni kívánjuk a FXIIIA szerepét BCP ALL-ben szenvedő gyermek, és felnőtt betegek betegségének kórlefolyásában illetőleg a leukémiás limfoblasztok biológiai sajátosságaiban. Folyamatban lévő ETT pályázatunk (443-01) és TAMOP 4.2.1.B pályázat támogatásával gyűjtjük az Északkelet Magyarországi Régió leukémiás betegeinek mintáját.
A kutatás részeként rögzítjük a betegek nemét, életkorát, kezdeti vérképét, a blaszt sejtek immunfenotípusát, genotípusát és a kezelésre adott terápiás választ. Ez utóbbit a kezelés 8.,15. és 33. napi mintáiban több színű áramlási citometriás vizsgálattal, a leukémia-asszociált immunfenotípus alapján, 10-2 érzékenységgel határozzuk meg. Regressziós analízissel vizsgáljuk, hogy a FXIIIA-pozitív ALL milyen ismert prognosztikai tényezőkkel társul, tanulmányozzuk, hogy az egyes ismert prognosztikai tényezők mellett a FXIIIA pozitivitás milyen módon, esetleg független prognosztikai tényezőként befolyásolja az ALL kórjóslatát. Prospektív módon követjük a betegek kórlefolyását, meghatározzuk a remissziós arányt, az eseménymentes és teljes túlélést.
A kezelés előtti blaszt sejt mintákból RNS-t vonunk ki. A kivont RNS-ből egyfelől ismert molekuláris genetikai rizikó tényezőket vizsgálunk RT-PCR módszerrel, másrészt microarray módszerrel határozzuk meg a FXIIIA-pozitív blaszt sejtek génexpressziós spektrumát és vetjük össze ezt a FXIIIA-negatív sejtekével. Statisztikai módszerekkel elemezzük, hogy a FXIIIA pozitivitás meghatároz-e egy jellegzetes génexpressziós mintázatú ALL alcsoportot, vagy random módon fejeződik ki más, ismert, a leukemogenezis és progresszió folyamatában kóroki szerepet játszó génekkel. Külön figyelmet fordítunk az apoptózis folyamatát, a kortikoszteroid érzékenységet és a korai kedvező terápiás választ meghatározó gének kifejeződésével való esetleges korrelációra.
Áramlási citometria módszerrel vizsgáljuk a leukémiás limfoblasztok apoptózisának folyamatát in vitro és in vivo kortikoszteroid kezelés során és tanulmányozzuk a FXIIIA szerepét az apoptózis folyamatában. A primer betegmintákból igyekszünk folyamatos sejtkultúrákat létesíteni. Vizsgáljuk, hogy a FXIIIA-pozitivitás a komplex kromoszóma aberrációkhoz hasonlóan elősegíti, vagy ellenkezőleg, gátolja a stabil sejtvonal alapításának és fenntartásának lehetőségét. Tanulmányozzuk, hogy a FXIIIA molekula alkalmas terápiás célpontként szolgálhat-e BCP ALL-ben.
A vizsgált jelenségeket korcsoportonként elemezzük, különös figyelmet fordítva egy határterületi korcsoport, a serdülő- és fiatal felnőtt korú betegekre. Eredményeink alapján optimalizálni kívánjuk a FXIIIA-pozitív ALL-es betegek terápiás protokollját.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-11-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )