Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gál István László
A PÉNZMOSÁS ÉS A PÉNZÜGYI VISSZAÉLÉSEK KRIMINOLÓGIAI KÉRDÉSEI ÉS BÜNTETŐJOGI SZABÁLYOZÁSA

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
állam- és jogtudományok
Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

témavezető: Gál István László
helyszín (magyar oldal): Büntetőjogi Tanszék
helyszín rövidítés: BT


A kutatási téma leírása:

A pénzmosás napjainkra az egyik legjövedelmezőbb és legnagyobb szabású üzletté vált a világon. Az IMF szerint a pénzmosás volumene a Föld összes országa egyesített GDP-jének 2-5%-át teszi ki. Ez konkrét pénzösszegre lefordítva legalább 590-1.500 milliárd amerikai dollárt jelent évente. Ezt az összeget John Walker a Globális pénzmosási áramlatok modellezéséről szóló munkájában már évi 2850 milliárd dollárra becsüli. A Pénzügyi Akciócsoport (FATF) becslései szerint az évente tisztára mosott „piszkos pénz” nagysága megegyezik Spanyolország gazdaságának teljes éves kibocsátásával, ami szintén aláhúzza a probléma nagyságát. Ha abból a reális feltételezésből indulunk ki, hogy a világon elkövetett összes bűncselekmény jelentős hányada mögött rejlik anyagi haszonszerzési motívum, nem tűnnek eltúlzottnak ezek a becslések.
A pénzmosás visszaszorítását célzó rendelkezések ma már megtalálhatók a nemzetközi jogban, fontos részei az európajognak, és majdnem minden ország nemzeti büntetőjoga is büntetni rendeli valamilyen formában az illegális jövedelem kifehérítésére irányuló törekvéseket. Európába az Amerikai Egyesült Államokból került át, a pénzmosás büntetendősége bizonyos szempontból tehát az európai büntetőjogok amerikanizálódásának paradigmájaként is értelmezhető. A pénzmosás elleni szabályozás nagy utat járt be az elmúlt két évtizedben, úgy a nemzetközi mint a nemzeti szabályozásokban. Nem számít kivételnek ez alól a megállapítás alól hazánk sem, sőt: a pénzmosásra vonatkozó magyar büntetőjogi szabályozás sűrű módosítgatásai nemzetközi összehasonlításban is feltűnőek. Helytálló ezen megállapításunk akkor is, ha a nemzetközi jogi és EU-s normák tömegéről sem feledkezünk meg, amelyek törvénymódosítási kényszert jelentettek.
A program célja, hogy a doktori képzés során a hallgatók megismerkedjenek a pénzmosás illetve tipikus előcselekményei elkövetési technikáival, megelőzésük és megakadályozásuk büntetőjogi, büntető-eljárásjogi technikáival és módszereivel, ezen bűncselekmények kriminológiai jellemzőivel, és önálló de lege ferenda javaslatok kidolgozására legyenek képesek a téma egyes részterületein. Ez utóbbi készség kialakítására azért van szükség, mivel a jogi szabályozás ezen a területen dinamikusan változik, folyamatosan alkalmazkodni kell a változó nemzetközi jogszabályi környezethez.
A program jellege interdiszciplináris, a büntetőjogi és kriminológiai ismeretek mellett a közgazdaságtan módszertanára is támaszkodik.

felvehető hallgatók száma: 10

Jelentkezési határidő: 2017-06-13

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )