Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Lajos Mátés
A genetikai instabilitás szerepe a karcinogenezisben

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Szeged
biology
Doctoral School of Biology

Thesis supervisor: Lajos Mátés
Location of studies (in Hungarian): MTA SzBK Genetikai Intézet
Abbreviation of location of studies: SzBK


Description of the research topic:

A fejlett országok vezető halálozási oka a rák. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség adatai szerint 2012 folyamán világszerte 8,2 millió ember halt meg rákos megbetegedésben. A becslések szerint 2030-ra ez a szám elérheti a 13 milliót, az emberiség létszámának és az idősek arányának növekedése miatt.
A rák kialakulása tekinthető egy a testünkben lezajló evolúciós folyamatnak, amely során a rákos sejtekre általánosan jellemző genetikai instabilitás idézi elő a genetikai sokféleséget, míg a testen belüli közeg szolgáltatja a folyamat előrehaladásához szükséges szelekciós nyomást, mintegy a Drawini evolúció analógiájára. Az elmúlt évek során világszerte jelentős hangsúly helyeződött a rákos megbetegedések genetikai hátterének feltárására. Azonban a rákos sejtekben található genetikai elváltozások komplexitása nagyon megnehezítette a rák kialakulását elősegítő ún. „driver” mutációk azonosítását a nagy mennyiségben jelen lévő de a betegség szempontjából jelentőséggel nem bíró ún. „passenger” mutációk között. Mostanáig körülbelül 140 olyan „driver” gént sikerűlt azonosítani, amelyek mutációi a rákos sejtek szaporodásához valóban szelekciós előnyt biztosítanak a szervezetben. Fontos megjegyezni, hogy az egyedül a mutációk előfordulási gyakoriságára támaszkodó eljárások csak valószínűsíteni tudják egy-egy mutáció „driver” szerepét, de ennek az egyértelmű megállapítására nem használhatóak. Ennek köszönhetően, a tumorokban található genetikai elváltozások feltárására irányuló munkálatok folytatása mellett, a tudományos világ érdeklődése az utóbbi időben az egyes mutációk „driver” szerepének igazolására alkalmas funkcionális vizsgálatok felé fordult.
Az agresszív „driver” mutációk nagy része szomatikusan keletkezik a fejlődő tumorokban. Ezzel összhangban a klasszikusan a csíravonal módosítására támaszkodó transzgenezis eljárások gyakran nem alkalmasak ilyen mutációkat hordozó állatmodellek létrehozására és vizsgálatára. Laboratóriumunkban a közelmúltban kidolgoztunk egy olyan ex vivo génterápiás eljáráson alapuló szomatikus transzgenezis módszert egerekben, amely a mesterségesen előállított „driver” mutációk hatékony vizsgálatát teszi lehetővé.
A tumorokban azonosítható nagyszámú genetikai elváltozás a rákos sejteknek a tumor evolócióját elősegítő genetikai instabilitásának következménye. Laboratóriumunkban olyan sejten belüli folyamatokat vizsgálunk, amelyek működési zavarai genetikai instabilitást okoznak, ezáltal elősegítve a karcinogenezis folyamatát. Vizsgálatainkhoz modern állatmodelleket és génbeviteli eljárásokat használunk.

Recommended language skills (in Hungarian): angol
Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-10-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )