Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Tamás János Katona
Új módszerek atomerőművek földrengés-biztonságának elemzésére

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
physics
Doctoral School of Physics

Thesis supervisor: Tamás János Katona
belső konzulens: György Károlyi
Location of studies (in Hungarian): BME NTI / MVM Paksi Atomerőmű Zrt.
Abbreviation of location of studies: BME


Description of the research topic:

Az atomerőművek extrém külső veszélyekkel – földrengés, szél, tornádó, repülőgép-rázuhanás – szembeni biztonsága a Fukushima Dai-ichi Atomerőmű Nagy Tohoku földrengést és szökőárat követő balesete okán a nemzetközi szakmai érdeklődés középpontjába került.
A biztonság komplex értékelésének két fő célja van: (1) igazolni kell, hogy a tervezés adekvát módon kezelte a tervezés alapját képező extrém külső hatásokat; (2) ellenőrizni és értékelni kell a létesítmény eseményt követő állapotát, egyfelől a post-event intézkedések meghatározásához, különösen a tervezési alapot meghaladó hatások esetén, vagy kevésbé súlyos esetekben annak igazolására, hogy a létesítmény üzemeltetése biztonságosan folytatható.
A kutatás konkrét célja az atomerőmű földrengés hatására kialakuló állapotának értékeléséhez
1. (1.) a rengés olyan jellemzőinek meghatározása, amely a biztonságot meghatározó szerkezetek-, illetve rendszerelemek rengést követő állapotával jobban korrelál, mint a szokványosan használt maximális vízszintes gyorsulás,
2. (2.) a sérülés valószínűségi eloszlásfüggvényének meghatározása a kiválasztott szerkezetekre, rendszerelemekre és meghibásodási módokra a rengés (1) pont alatti paraméterei függvényében,
3. (3.) az episztemikus és aleatorikus bizonytalanság új valószínűség-elméletek (fuzzy, p-box, stb.) alapján történő vizsgálata a meghatározott kár-indikátor alkalmazása esetére.
A vizsgálat jellegét tekintve elméleti, de numerikus elemzések, illetve az elérhető nemzetközi és nemzeti földrengés-adatbázisokból vehető adatok értékelése adják az elmélet igazolását. A numerikus elemzések a szerkezetek földrengés hatására bekövetkező, határállapot közeli, illetve károsodott állapotának analízisét jelentik. Konkrét ipari példaként a Paksi Atomerőműben végrehajtott földrengés-biztonsági vizsgálatok és biztonságnövelő intézkedések szolgálnak, és a Paksi Atomerőmű az eredmények hasznosításának színtere is.

Required language skills: angol
Further requirements: 
Angol nyelvtudás, alapvető numerikus módszerek ismerete

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-05-29


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )