Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Gábor Erdei
Humán látásélesség elméleti és kísérleti vizsgálata

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
physics
Doctoral School of Physics

Thesis supervisor: Gábor Erdei
Location of studies (in Hungarian): BME Atomfizika Tanszék
Abbreviation of location of studies: BME


Description of the research topic:

Szürkehályog (cataracta) esetén a szemben nagyfokú fényszórás lép fel, ami szélsőséges esetben vakságot okozhat. A betegség jelenleg IOL (azaz intraokuláris) műanyag lencsék műtéti beültetésével kezelhető. A klinikai gyakorlatban alkalmazott intraokuláris lencsék egyszerre nem tudják a valódi szemlencse minden tulajdonságát maradéktalanul megvalósítani. A legfőbb probléma, hogy nem képesek akkomodációra (fókusztávolság változtatásra) és színhiba korrekcióra. Régebben, az első IOL-k megjelenésekor, a szürkehályog még tipikusan időskori megbetegedés volt, a páciensek számára tökéletesen megfelelt a fix (nem változtatható) fókusztávolság, és a színhibakorrekció nélküli, szférikus lencsefelületek használatával elérhető képminőség. Napjainkban a cataracta viszont már népbetegség, az aktív munkavégző generációt is egyre jobban érinti. A képminőség javítása iránt tehát növekvő igény mutatkozik, és a távollátáshoz beállított IOL esetén közelre nézéshez alkalmazandó szemüveg elhagyása is szükségessé vált. A műtéti tapasztalatok alapján fiziológiai szempontok is felmerültek: egyre kisebb sebet ejtenek a gyors gyógyuláshoz, valamint a műtét utáni komplikációk csökkentése érdekében. Ezekből kifolyólag a gyártók fokozatosan fejlesztik termékeiket. Az IOL lencsék tervezéséhez elengedhetetlen egy olyan optikai szemmodell, amely az emberi látószerv minden fontos leképezéssel kapcsolatos tulajdonságát tartalmazza. A tervezett lencsék minősítésénél fontos továbbá, hogy az optikai tervezésben használatos mérőszámokat (MTF, RMS OPD, transzver-zális sugáraberráció stb.) párhuzamba lehessen állítani a szemészek által alkalmazott visus értékkel.
A BME Fizikai Intézet Atomfizika Tanszéke résztvevője a Medicontur Orvostechnikai Kft. által vezetett, 2014-ben indult „A szürkehályog hatékony gyógyítását elősegítő orvostechnika kutatás-fejlesztések” című VKSZ-12 projektnek. Ennek fő célja a szürkehályogban szenvedő betegek részére olyan beültethető (intraokuláris) műanyag szemlencsék kifejlesztése, amelyek a jelenlegi megoldásoknál komfortosabb látásérzetet biztosítanak.
A jelölt feladata a humán látásélesség jellemzőinek megismerése. Meg kell vizsgálnia a látásélesség mérésére használt módszereket és a minősítésre használt mérőszámokat (pl. visus érték). Olyan szimulációt kell készítenie, amivel adott alany látásminősége számszerűsíthető pusztán aberrometriai mérések alapján. A szimulációt valós látásélesség mérések segítségével kalibrálnia kell. A végső cél egy olyan hatékony algoritmus kifejlesztése, amely optikai tervezőprogramokban implementálva, egy adott alany szeméről készített modellben meg tudja jósolni a látásélességet. Az algoritmust IOL-ek tervezésénél lehetne felhasználni. A jelöltnek meg kell vizsgálnia továbbá, hogy a modelljei segítségével adható-e a jelenleg használtnál jobb definíció a látásélességre. A modellek és kísérletek alapján vizsgálnia kell a látásélességet eltérő környezeti feltételek mellett (fényviszonyok, színek, kontraszt, tipográfia hatása stb.).

Required language skills: angol
Further requirements: 
Angol nyelvtudás. Jó absztrakciós készség, alapvető optikai, optikai tervezési és biofizikai ismeretek. Interdiszciplináris szemlélet, önállóság. A ZEMAX optikai tervezőprogram és a MatLAB ismerete követelmény.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-05-29


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )