Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Zsuzsa Bagoly
Automatizált képalkotó analízis és gyorsan elérhető hemosztázis vizsgálatok hasznossága az akut iszkémiás stroke betegek rekanalizációs kezelése során

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Debrecen
clinical medicine
Kálmán Laki Doctoral School

Thesis supervisor: Zsuzsa Bagoly
Location of studies (in Hungarian): Debreceni Egyetem ÁOK, Laboratóriumi Medicina Intézet, Klinikai Laboratóriumi Kutató Tanszék
Abbreviation of location of studies: DEÁOK


Description of the research topic:

Az akut iszkémiás stroke terápiája az elzáródott érszakasz mielőbbi megnyitása, melyre jelenleg két fő kezelés áll rendelkezésre: a legfontosabb továbbra is az intravénás trombolízis (vénás vérrögoldó kezelés) rekombináns szöveti plazminogén aktivátorral (rt-PA), emellett pedig egyre inkább teret hódít a mechanikus trombektómia, mely nagy artéria elzáródása esetén alkalmazható. A mechanikus trombektómia elvégzésére jelenleg akár 24 órán át is lehetőség van a tünetek kialakulását követően. A rekanalizáció azonban csupán a betegek 30-40%-ában kedvező kimenetelű, és relatíve magas a vérzéses szövődmények előfordulási gyakorisága is, mely ritkán fatális kimenetelű is lehet. Az egyes kimenetelek előrejelzésére és a klinikai döntéshozatalok megkönnyítésére szükséges lenne megfelelő, gyorsan elérhető diagnosztikai (radiológiai, laboratóriumi) markereket találni. Az ASPECTS (Alberta Stroke Program Early CT Score) pontértékkel az arteria cerebri media ellátási területén fellépő iszkémia kiterjedtsége kvantifikálható, automatizált képalkotó analízis révén gyorsan meghatározható paraméter. A D-dimer a fibrinolízis mértékét jelző laboratóriumi marker, mely point-of-care (betegágy melletti) gyorsteszt formájában is elérhető.
Célkitűzés: Megvizsgálni, hogy AIS betegek trombolízis előtti ill. 24 órával később meghatározott ASPECTS és D-dimer értékei mutatnak-e összefüggést a terápia kimenetelével.
Betegek és módszerek: A vizsgálatba >400 i.v. trombolízis kezelésben részesülő AIS beteget tervezünk beválogatni. Az ASPECTS értéket a beérkezéskor, illetve a 24 óra elteltével készült koponya CT-n határozzuk meg (24h ASPECTS). A D-dimer meghatározást ugyanezen időpontokban vett vérmintákból történik majd immunturbidimetriás eljárással. A stroke súlyosságát a National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) alapján kategorizáljuk. A rövid- ill. hosszútávú funkcionális kimenetelt az NIHSS 7. napi változása, valamint a stroke után 3 hónappal mért modifikált Rankin skála (mRS) szerint ítéljük meg. Komplex statisztikai módszerekkel megvizsgáljuk, hogy a vizsgált radiológiai paraméterek ill. D-dimer szintek mutatnak-e összefüggést a betegek kimenetelével és a vérzéses szövődmények kialakulásával.

Required language skills: angol
Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-05-15

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )