Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Investigation of angiotensin-opioid interactions in releation to opioid analgesia

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
pharmaceutics
Doctoral School of University Semmelweis

Thesis supervisor: Kornél Király
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

A krónikus fájdalom csillapítása a mai napig komoly kihívást jelent az orvosi gyakorlatban. Ezen belül is külön kihívást jelent a szomatoszenzoros rendszer diszfunkciója által előidézett neuropáthiás fájdalom, aminek hátterében metabolikus (diabétesz), toxikus (alkohol, kemoterápia) vagy anatómia rendellenesség (gerincsérv) is állhat. Az opioid fájdalomcsillapítók minden hátrányuk ellenére jelenleg is megkerülhetetlenek a középsúlyos-súlyos akut és krónikus fájdalmak csillapítása szempontjából. Egyfelől azonban neuropáthiás jellegű fájdalmak esetén a hatékonyságuk korlátozott másfelől a hatásukhoz kialakuló analgetikus tolerancia nagymértékben hátráltatja az alkalmazásukat.
Az angiotenzin rendszer kardiovaszkuláris szabályozásban betöltött szerepe tankönyvi evidencia, azonban számos adat mutat arra, hogy a nociceptiv transzmisszióban is fontos szerepe lehet a különböző angiotenzin receptoroknak (AT1, AT2 és MAS). Ezeket az információkat 2021-ben megjelent összefoglaló közleményünkben (Karádi és mtsi. 2021) áttekintettük. A receptorok közül az AT1 és az AT2 hatása elsősorban pro-, míg a MAS elsősorban antinociceptiv hatású. Azonban az angiotenzin receptorok és az opioid rendszer interakcióját csak minimálisan vizsgálták, bár elméletileg lokalizáció szempontjából egy interakció lehetősége egyértelműen fennáll.
Az elmúlt évben munkacsoportunk megvizsgálta két AT1 antagonista: a telmisartan és losartan hatását mononeuropáthiás fájdalomban önállóan és morfinnal kombinálva akut és krónikus alkalmazás mellett is. Akutan önmagában egyik hatóanyag sem okozott javulást, azonban krónikus adagolás esetén viszonylag nagy dózisban mindkettő esetén találtunk antiallodyniás hatást. Szubanalgetikus morfinnal kombinálva (az előzőnél alacsonyabb dózisban adva) a losartan nem, a telmisartan azonban szinergizmust mutatott morfinnal egyszeri adás esetén is. Emellett külön kísérletben mind a losartan mind a telmisartan csökkentette a morfinhoz kialakuló anlagetikus tolernaciát akut nociceptiv teszten. Ezen kívül gerincveői mintákon a telmisartan meggátolta a krónkus morfinkezelés okozta hatékonyság (potency) csökkenését GTPγS kötési teszten. (Karádi és mtsi. 2023). Az in-vivo kísérletek mellett a hátsó gyöki ganglionban RNS szinten (RNAScope segítségével) egyértelmű kolokalizáció mutatkozott a μ opioid receptor és az AT1 receptor között. Gerincvelőben ezzel a módszerrel nem láttuk interakciót, feltehetően mivel az elsősorban a primer afferensekre jellemző és az csak protein szinten detektálható.
A továbbiakban egyrészt szeretnénk feltárni, hogy pontosan molekuláris mechanizmusát elemezni: egyrészt immunhisztokémia segítségével a gerincvelői mintákon kimutatni a kolokalizációt, másrészt kideríteni, hogy miként modulálja a morfin hatását az AT1. Ezen felül a kutatásainkat kiterjesztenénk AT2 antagonistára is. Ez utóbbi ismerten hatékony neuropáthiás fájdalomban, azonban opioid interakcióját még nem vizsgálták.


Deadline for application: 2024-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )