Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Henriett Primecz
Szervezetek multiparadigmikus megközelítése

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Corvinus University of Budapest
business and management
Doctoral School of Business and Management

Thesis supervisor: Henriett Primecz
Location of studies (in Hungarian): Budapesti Corvinus Egyetem
Abbreviation of location of studies: BCE


Description of the research topic:

Már a 90-es évek szervezetkutatására az volt jellemző, hogy versengő paradigmák jellemezték a szervezetkutatást, ez az ezredforduló után nem mérséklődött. Azonban míg a 90-es évek szervezetelméletét (Organizational Studies –OS vagy Organizational Theory – OT) a paradigmák közötti egyet nem értés dominálta, az ezredforduló környékétől (Grimes és Lewis (1999), Lewis és Kelemen (2002), Kelemen és Hassard (2002) stb.) a paradigmavita konstruktívabb megközelítése került előtérbe: mit tanulhatnak egymástól a versengő paradigmák? Az újabb megközelítések milyen eddig nem vizsgált szempontot hoznak be a szervezetkutatásba?

A multparadigmikus megközelítés (amely elismeri a paradigmák között feszülő ellentétes előfeltevéseket, de elfogadja mindegyik paradigmát igaznak, és elképzelhetőnek tartja a paradigmák közötti párbeszédet) egyre elfogadottabbá vált, különböző technikái alakultak ki.

Multiparadigmikus megközelítés csoportjai
Multiparadigmikus áttekintés (review) Multiparadigmikus kutatás Metaparadigmikus elméletépítés
Zárójelbetétel (bracketing) Pl. Morgan (1997) Párhuzamos
Pl. Hassard (1991) Metaelméletépítés
Pl. Gioia és Pitré (1990)
Zárójelbetétel (bracketing) és hídverés (bridging)
Pl. Gioia és Pitré (1990) Szekvenciális
Pl. Lee (1991) Interplay
Pl. Schultz és Hatch (1996)
Hídverés (bridging)
Pl. Willmott (1993)
Forrás: Grimes és Lewis (1999) alapján saját összeállítás

Mindegyik technika önmagában is érdekes, de abban is, hogy ez hogyan járul hozzá szervezeti ismereteink változásához, mélyüléséhez.

Konkrét témajavaslataim a fent elméleti keretben: interkulturális menedzsment újabb területei: multiparadigmikus kultúrakutatások, kritikai, posztmodern, posztstrukturális, posztkoloniális, őslakos (indigenous) elemzések, különös tekintettel a Foucault-féle tudás/hatalom megközelítésre és feminista elemzésekre. Ezen túl bármi olyan szervezeti kutatás, amely multiparadigmikusnak tekinthető, pl. munkavállaló-barát szervezetkutatás (OTKA).

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )