Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
András Vereczkei
A HPV fertőzés gyakorisága és szerepe rosszindulatú daganatok prognózisában

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
clinical medicine
Doctoral School of Clinical Medicine

Thesis supervisor: András Vereczkei
Location of studies (in Hungarian): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
Abbreviation of location of studies: ÁOK


Description of the research topic:

A daganatok proliferációja és propagációja még az azonos stádiumú betegek közt is nagyon eltérő lehet. Az ennek hátterében álló faktorok meghatározása jelentősen tudja befolyásolni az adott daganat prognózisának és a beteg túlélésének a megbecsülését, továbbá a tumorok kezelését, de esetleg a megelőzését vagy korai stádiumban való felfedezését is segíti Az utóbbi években a humán papillomavirus kóroki szerepe számos daganat esetében merült fel. Egyes esetekben ez evidenciaként elfogadott lett (méhnyakrák), más daganatoknál bár számos adat szól mellette, még nem vált általánosan elfogadottá (nyelőcsőrák, tüdőrák, emlőrák).
Jelen kutatás célja a megszerzett információk integrálása a genetika, molekuláris biológia, mutagenezis és epidemiológia területéről, hogy funkcionálisan jellemezhető legyen a malignus betegségre való hajlam. Az információk birtokában remény nyílhat az etiopatogenezis jobb megismerésére, a fokozottan veszélyeztetett populáció kiszűrésére és annak intenzív felügyeletére.
Kutatásaink fő iránya a humán papilloma vírus (HPV) előfordulási gyakoriságának és prognózist befolyásoló szerepének vizsgálata lenne a különböző lokalizációjú daganatoknál. Az elmúlt évtizedben megjelentek közlemények, melyek igazolták a HPV onkogén szerepét a nyelőcső laphámrákok esetében. Hazai szerzők (Szentirmay és mtsai) azt is igazolták, hogy a HPV pozitiv fej-nyak rákok bizonyos csoportja radiotherápiára jobban reagál, és hosszabb túlélést lehet igazolni, mint a HPV negativ betegek esetén. A kutatások alapján elfogadott, hogy a lokálisan előrehaladott nyelőcső laphámrákok esetében a tumor megkisebbítésére és az R0 reszekció arányának növelésére és ezáltal a hosszú távú túlélés javítására, perioperatív kemo-radioterápiát kell alkalmazni (neoadjuváns kezelés). Korábbi saját vizsgálataink során igazoltuk, hogy a nyaki lokalizációjú nyelőcső laphámrákok jobban reagálnak a preoperatív időszakban adott kemo-radioterápiára, mint a mélyebb lokalizációjú tumorok. Ennek magyarázataként igazoltuk, hogy endoszkópos biopsziával vett tumormintákból a szignál-fehérjék expressziója eltérő, és ennek meghatározásával a radio-kemoterápiára adott választ meg tudjuk jósolni. Így ezek az eredmények egy lehetséges magyarázattal szolgálnak a felső harmadi daganatok magasabb pCR arányára és felvetik ezen tumorok külön entitásként történő kezelésének szükségességét. Feltételezzük, hogy ebben a különbségben a HPV fertőzöttségnek is szerepe lehet, mivel ez genetikai változásokat okoz, mely meg tudja változtatni az onkogén expressziót. A nyelőcsőrákon kívül ez más tumornál is hasonlóképpen történhet.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )