Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Péter Than
Izületi megbetegedések diagnosztikus és therápiás lehetőségei

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
clinical medicine
Doctoral School of Clinical Medicine

Thesis supervisor: Péter Than
Location of studies (in Hungarian): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
Abbreviation of location of studies: ÁOK


Description of the research topic:

Az arthrosis a leggyakoribb izületi betegség, mely a fejlett ipari államokban 2. a nőket érintő, 4. a férfiakat érintő betegségek sorában, míg az egész világra kivetítve 8. helyet foglalja el a betegségek rangsorában. Mivel az idősödő populáció a leggyakoribban érintett a betegség által, s mivel az 50 év feletti populáció megduplázódása várható 1990 és 2020 között, a különféle arthrosisban szenvedő betegek számának drámai emelkedése várható az elkövetkezendő években. Az izületi betegségek a genetikai predispozíció és a környezeti tényezők egymásra hatásának következtében alakulnak ki. A környezeti tényezők magukba foglalják az életmódot (mozgásmennyiség, táplálkozási szokások, túltápláltság, testsúlyfelesleg) valamint a környezeti toxikus ágenseket. A fenti tényezők pontosabb vizsgálata és a betegség kialakulásában játszott szerepének meghatározásával lehetőség válik effektív megelőző programok kidolgozására. A kezelés jelenlegi formájában elsősorban a fájdalom és a rokkantság megszüntetésére irányuló elsősorban tüneti kezelés, mivel nagyobb keveset tudunk a betegség pathomechanizmusáról, illetve a fájdalom percepciójáról. A mechanikai erőbehatások kritikus szerepet játszanak mind a lokális, mind a generalizált betegségek kialakulásában. Az alapvető kapcsolatok a mechanikai környezet és a szöveti adaptáció között ismertek ugyan, de a finomabb részletek ismerete lehetőséget teremtene az esetleges kiváltó okok eliminálására, és effektívebb preventív célzatú mozgásterápia bevezetésére. A nagyizületi protetika nagyon jó, a legköltséghatékonyabb sebészi beavatkozás az összes sebészi beavatkozás között és elengedhetetlen terápiás lehetőség a fájdalom és rokkantság kezelésére, de az egyik legdrágább beavatkozások egyike. A hosszú távú eredményesség javítása érdekében elengedhetetlen a protézis kilazulási mechanizmusok pontos megismerése. Ugyanakkor célként fogalmazható meg, olcsóbb, tömeges alkalmazásra alkalmas protézis féleségek és operációs technikák kidolgozása.
Témák:
1. Az arthrosis genetikai predispozíciójának valamint a kiváltó környezeti tényezőinek vizsgálata
2. Az arthrosis intra- és extracelluláris szignáljainak vizsgálata
3. Az arthrosist kiváltó biomechanikai faktorok vizsgálata
4. Thermodinamikai vizsgálatok az arthrosis etiológiai kutatásaiban
5. Nagyizületi implantációs technológia fejlesztése az osteointegráció javítása céljából
6. A revíziós műtéti technikák fejlesztése job, tartósabb hoszzútávú eredményesség elérésére
7. A csípő és térdízületi endoprotetika hosszú távú eredményeinek felmérése az optimalis beteg kiválasztás és az optimális beültetési idő megállapítása céljából
8. Vállizületi endoprotetika
9. Bokaizületi endoprotetika
10. A patellofemoralis ízület protetizálási lehetőségei, ezek hosszú távú eredményei térdprotetikában
11. Patellofemoralis izületi elváltozások etiopathogenesise és kezelése térdarthrosisban
12. Modern implantátum rendszerekkel elért klinikai és radiológiai eredmények vizsgálata
13. A modern beültetési technikák alkalmazásának lehetőségei az endoprotetikában.
14. Navigációs és minimál invazív sebészet

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )