Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Mellkassebészet

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
clinical medicine
Doctoral School of Clinical Medicine

Thesis supervisor: F. Tamás Molnár
Location of studies (in Hungarian): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
Abbreviation of location of studies: ÁOK


Description of the research topic:

A sebészi trauma (műtéti manipuláció) okozta tüdősérülés, ennek sejtszintű és funkcionális következményei, illetve ezek lehetséges csökkentési módozatai. A sebészi trauma (vágás, varrás, kapcsos felszínzárás) vizsgálata a klinikai kutatások mostohán kezelt területe a mellkassebészetben. Evidenciák hiányában anekdotikus megfigyelések, dogmatikus előírások jellemzik a terrénumot. Ki kell dolgozni a modellt, a vizsgálati metódusokat és standardokat és ezek fényében szisztémás vizsgálatba kell fogni a tüdőszövetet érő sebészi trauma optimalizálására.
Klinikai adatok elemzése, és kísérletes körülmények között a COPD következtében létrejött légmell (ptx) pathomechanizmusának, és ezzel kapcsolatban a nyomási trauma (blast injury) szerepének tisztázásai. A tüdőszövet fizikai tulajdonságainak kutatása.
Az emphysaemás bulla létrejöttének, dinamikájának, viselkedésének vizsgálata a nyomásviszonyok tükrében. A másodlagos légmell pathofiziológiája keretében a másodlagos légmell és a mechanikai trauma viszonyának modellezése is célunk.
Megbízható állatkísérletes model létrehozása a tüdősérülésre és az emphysaemás bulla vizsgálatára. Patkánymodellt tervezünk: kémiai formaldehyde, (fél) mustárgáz, cigarettafüst, és fizikai (hang), illetve (gáz) robbanási nyomáshullám noxakkal.
A tracheo-bronchialis pH szerepét az akut és a krónikus tüdősérülésben annak fényében kívánjuk tisztázni, hogy az epés és savas refluxnak lehet-e onkogenetikus szerepe a tüdőrákban.
A COPD kezelésében, az elpusztult tüdőállomány pótlására 3D szövetkultúra létrehozását tervezzük abban a reményben, hogy később humán alkalmazásra is sor kerül.
A betegekből nyert tüdőminták gyulladásos markereinek prediktor szerepét vizsgáljuk a posztoperatív kórlefolyásra. (laboratóriumi és klinikai együttes vizsgálat).
A krónikus tüdősérülés következtében kialakult COPD/bullosus emphysaema terápiájában őssejt beültetést és tüdő regenerációt kísérelünk meg. Alacsony immunogenitású 3D tüdőszövet tenyésztés irányába kutatunk, első lépésben a scaffolding (növesztési keret/mező) kidolgozásával. A tüdő-szövetkultúra létrehozásának végső célja a replantáció. Az emphysaemás bullába való visszaültetés révén a tüdőparenchyma regenerációját várjuk.
A tüdőrák és krónikus tüdősérülés közötti hipotetikus viszonyban az aerodigesztív rendszer pH változásai vagy reflektív, vagy éppen okozati kapcsolatban vannak carcinogenesissel.
Az intrabronchialis pH elemzése azt célozza, hogy a vizsgált légút szintjének tükrében (hosszanti keresztmetszeti térkép – a trachea bifurcatiótól az alveolusig) jellemezzük a normál állapotot és a módszert.
A gastroesophagealis reflux (GERD) hatása a légúti pH-ra: klinikai vizsgálat. A GERD intratrachealis/bronchialis hatásának vizsgálata normál esetben és reflux miatt operáltaknál. A krónikus gyulladás és a tüdőrák viszonya – a tartós irritáció (pH is) és a túlélések viszonya (adatbázis létrehozása): NSCLC tüdőrákos betegek refluxának vizsgálata. A tüdőrák és a reflux kapcsolatának elemzése: 100-as adatbázis létrehozása.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )