Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
A női genitális traktus mikrobiótájának lehetséges szerepe az in vitro fertilizáció (IVF) sikeres kimenetelében

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
theoretical medicine
Doctoral School of Basic Medicine

Thesis supervisor: Kálmán András Kovács
Location of studies (in Hungarian): PTE ÁOK
Abbreviation of location of studies: ÁOK


Description of the research topic:

Az emberi szervezetben előforduló idegen genetikai állománnyal rendelkező mikroorganizmusok összességét humán mikrobiótának nevezzük. Ennek nagy része a gastrointestinális traktusban található meg (szájüregi és bélflóra), ugyanakkor szinte minden nyálkahártyával bevont felszínen kimutathatóak mikrobiális közösségek, így a női genitális traktus különböző szakaszain is (vagina, cervix, uterus, petevezeték, tüszőfolyadék). Ismert tény, hogy terhesség során az anyai bélflóra jelentős kvantitatív és összetételbeli változásokon megy keresztül, mely változások mértéke összefüggést mutat a terhesség kimenetelével. Egyre több irodalmi adattal rendelkezünk arról is már, hogy a női genitouretrális mikrobióta változásai az IVF sikerével korrellálnak. Legszorosabb az összefüggés a vaginális bakteriális flóra összetétele és a sikeres embrió beágyazódás között. Elsősorban bizonyos Lactobacillus fajok jórékony hatásai ismertek, központi szerepet tulajdonítanak ebben a baktériumtörzsek által termelt tejsavnak és az általa okozott pH csökkenésnek. Az utóbbi évtized eredményei alapján, bár az adatok sokszor ellentmondóak, feltételezhető, hogy a méhüreg is rendelkezik egy alacsony csíraszámú sajátos összetételű mikrobiótával, melyben szintén a Lactobacillusnak tulajdonítanak kulcszerepet. Az egyik legelfogadottabb hipotézis szerint az ezen baktériumok által termelt laktát és hidrogén-peroxid fokozza az endometrium receptivitását, amely a sikeres beágyazódás egyik alapvető feltétele. Az egészséges bakteriális flóra jótékony hatása nem csak a baktériumok közvetlen jelenlétén alapulhat. Az extracelluláris vezikulák (exoszómák, mikrovezikulák) a sejtek közötti kommunikáció nemrégiben felfedezett résztvevői. Az emberi mikrobióta alkotói is képesek bakteriális extarcelluláris vezikulák révén „kommunikálni” és távol hatni a gazdaszervezetben. Erről azonban egyelőre még viszonylag kevés információval rendelkezünk. Jelen kutatási projekt keretében a még kevésbé ismert női urogentiális mikrobiótákra és azok az IVF sikerességében betöltött lehetséges szerepeire fókuszálunk. Az alábbi kérdésekre keressük a választ:
- az embriótranszfer során használt transzfer-katéter hegyéről milyen uterinális eredetű baktériumok mutathatóak ki molekulári biológiai módszerrel (16S rRNS gén hipervariábilis régióinak szekvenálása) és azok hogyan korrelálnak az IVF kimenetelével?
- kimutathatóek-e az áramlási citometria módszerével bakterális eredetű extracelluláris vezikulák az endometrium felszínéről vett mintákban, a transzfer katéter mosófolyadékában

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )