Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Gabriella Gálffy
Factors influencing the treatment of obstructive pulmonary disease

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
clinical medicine
Károly Rácz Doctoral School of Clinical Medicine

Thesis supervisor: Gabriella Gálffy
Location of studies (in Hungarian): SE
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

Obstruktív tüdőbetegségben (asztmában, COPD-ben) és allergiás rhinitisban szenvedő betegek kezelésének sikerességét számos tényező befolyásolja. Előző munkáinkban az allergiás rhinitis hazai prevalenciájának felmérésével és nemzetközi kooperációban a terápiás döntéshozatal objektív tényét mértük fel (1-10.) A COPD, asztma és allergiás rhinitis témakörben más intézetekkel közös munkáinkban különböző biomarkereket vizsgáltunk mindhárom betegségben(11-18).
Krónikus megbetegedésekről lévén szó, maga a betegség nem gyógyítható, de a rendelkezésre álló hatékony kezelési lehetőségekkel kontroll alatt tartható (19). A kezelés sikerességét befolyásoló tényezők két nagy csoportra oszthatók. Egyik a beteghez köthető fontosabb tényezők: demográfiai adatok (kor, nem), komorbiditások, beteg adherencia, kognitív funkciók, a betegség súlyossági szintje, az inhalációs gyógyszerek használatának technikája, a beteg életmódja, egészségtudatossági szintje. Az inhalációs gyógyszerek használatának felmérésében számos tanulmányunk jelent meg mind nemzetközi mind hazai tudományos cikkek formájában.(20-28) A másik az inhalációs gyógyszerhez köthető: a gyógyszer fizikai, kémiai jellemzői, az inhalációs eszközök száma, a gyógyszer tüdőbeli kiülepedésének helye és hatékonysága (29-32).

Célok:
Az obstruktív tüdőbetegségben (asztma, COPD) és allergiás rhinitisban szenvedő betegek kezelését befolyásoló tényezők felmérése, a közöttük felfedezhető összefüggések vizsgálata, különös tekintettel a beteg adherenciára, az inhalációs gyógyszerek használatára, annak tüdőbeli depozíciójára, az alkalmazott hatóanyagok szinergista hatására, a komorbiditásokra, a betegség súlyosságára a betegek életmódjára és fizikai aktivitására (sport, táplálkozás). Külön kategóriát jelent asztmán belül is a súlyos asztmás betegek kezelése, korrekt epidemiológiája (33).

Módszerek:
A kezelések hatékonyságát befolyásoló tényezők többsége hazai és nemzetközi szinten is kutatott terület. Kisebb-nagyobb esetszámmal felmérések, megfigyeléses vizsgálatok eredményei állnak rendelkezésre, de ezek eredményei igen komoly szórást mutatnak, illetve sok esetben a hazai és nemzetközi eredmények nincsennek összhangban (34-36).
A rendelkezésre álló hazai és nemzetközi eredmények feldolgozása, összegzése, az így nyert eredmények összehasonlítása elsődleges feladat lenne. Hazai megbízható, kontrollált adatok a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) adatbázisának adatfeldolgozásával nyerhetők.
A betegek körében kérdőíves felméréseket is tervezünk, különös tekintettel olyan adatok rögzítésére, amelyek nem állnak rendelkezésre, nem kerülnek rögzítésre a betegellátó rendszerekben, illetve a NEAK adatbázisában. Az eszközhasználat helyességének ellenőrzésére megfigyeléses vizsgálatot tervezünk, a kognitív funkciók és az életmód és fizikai aktivitás jellemzők felméréséhez hasonlóan.
A számítógépes modellezéshez különböző súlyossági fokú asztmás és COPD-s betegek inhalációs eszközökön keresztül realizált légzési paramétereinek mérését tervezzük spirometriás módszerrel. A betegek által leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek aerodinamikai jellemzése céljából irodalomkutatást végzünk, valamint saját méréseket folytatunk.
Az inhalációs gyógyszerek légúti kiülepedésének vizsgálata számítógépes szimulációval történik. A szimulációt irodalmi, a gyógyszeripari standardoknak megfelelő, realisztikus légzési adatokra alapozva végezzük el (37). A numerikus szimuláció alkalmazása hatékony módszer úgy a regionális, mint a légúti generációszám szerinti kiülepedés vizsgálatára.

In silico (számítógépes) modellezés
Az Energiatudományi Kutatóközpont munkatársai által fejlesztett tüdőmodell az extrathoracalis légutakban a részecskék kiülepedését empirikus képletek alapján számítja ki, amelyek üreges légúti öntvényekben végzett részecske-kiülepedési méréseken alapulnak. Az intrathoracalis légutakban történő kiülepedést a belélegzett részecskék útvonalának rekonstruálásával szimulálja egy sztochasztikus tüdőszerkezetben. A légutak inherens morfológiai sztochaszticitását a légutak hosszának, átmérőjének, elágazási és gravitációs szögeinek véletlenszerű kiválasztásával szimulálja ezen paraméterek statisztikai eloszlásából. A részecskéket a belélegzéstől követik nyomon, egészen addig, amíg le nem rakódnak, vagy kilégzéssel elhagyják a légutakat. Belégzéskor a légutak elágazásainál a részecskék útját a belépési valószínűségek véletlenszerű kiválasztása határozza meg. A lebenyek (lobar bronchus) bejáratánál a belépés valószínűsége arányos a lebeny térfogatával. Az összes többi bifurkációban a részecske belépési valószínűsége arányos az egyes leányágak keresztmetszeti területével. A légutak acináris részében a részecskék belépési valószínűségek alapján jutnak az alveolusokba. Ez a valószínűség arányos a megfelelő acináris csatornába belépő légtérfogatból az alveolusba jutó légtérfogat hányadával. Útjuk során a részecskék ütközési, ülepedési és diffúziós mechanizmusok révén ülepednek ki (38,39).
A modell főbb bemeneti paraméterei a spirometriai/testpletizmográfiás adatok (funkcionális rezervkapacitás, belélegzett térfogat, belégzési idő, légzés-visszatartási idő belégzés és kilégzés között, kilégzési idő, légzés visszatartása kilégzés után) és a részecskék jellemzői (részecskesűrűség, részecske, méret vagy méreteloszlás, higroszkóposság) (40).
A modell végezetül megadja a belélegzett részecskék azon részét, amely a tüdő bármely anatómiai régiójában kiülepszik. Ezenkívül a kiülepedési frakciót megadja a légúti generációs szám függvényében is. A modellszámítások alapján számos hazai és nemzetközi közlemény jelent meg az elmúlt években (41,42).

Várható eredmények:
Az obstruktív tüdőbetegek kezelését befolyásoló tényezők jobb megismerése, ezek súlyozása segítségünkre lehet abban, hogy pozitívan befolyásoljuk a jelenleg alkalmazott gyógyszeres és nem gyógyszeres terápiák (rehabilitáció, életmód és fizikai aktivitás) hatását. Krónikus betegségek esetében különösen nehéz a betegek megfelelő gyógyszer adherenciájának éveken át történő fenntartása, életvitelük megváltoztatása. Az inhalációs gyógyszerekkel elérhető hatást nagyban befolyásolja tüdődepozíciójuk, melyet számos tényező befolyásol és emiatt jelentős variabilitást eredményezhet. Ezen tényezők eszköz- és egyénjellemzők vizsgálata segítségünkre lehet abban, hogy a beteg fizikai szellemi állapotát és a betegség súlyosságát is figyelembe véve tudjunk javaslatot tenni a számára legmagasabb depozíciós hatásfokkal alkalmazható inhalációs eszköz kiválasztására és annak helyes alkalmazására. A terápiás hatékonyság növelése, a beteg számára életminőség javulást és a várható élettartam növekedést eredményezhet. A súlyos asztmás betegeknél ezenkivűl a biológiai terápia hosszát, hatékonyságát és a beteg compliancet is vizsgáljuk.

Kutatási háttér:
Az inhalációs gyógyszerek tüdőbeli kiülepedésének modellezésében szakmai partnerként az Energiatudományi Kutatóközpont munkatársára, Dr. Farkas Árpád PhD-ra számíthatunk. Az alkalmazott számítógépes modell alkalmas arra, hogy egészséges és obstruktív tüdőbetegek légzésfunkciós adatait felhasználva teljes tüdőre és annak generációszám szerinti eloszlására is depozíciós adatokat szolgáltasson. Kooperációs munka Dr Szalai Csaba professzor úrral a Semmelweis Egyetemről a biomarkerek vizsgálatában.

Pénzügyi háttér:
A Pest megyei Pulmonológiai Alapítványra szerzett pályázati összegek, lásd csatolva az igazolás az elnyert tudományos pályázati összegekről.

Irodalomjegyzék:

1. Sultesz, M ; Katona, G ; Hirschberg, A ; Galffy, G Prevalence and risk factors for allergic rhinitis in primary schoolchildren in Budapest.,INTERNATIONAL JOURNAL OF PEDIATRICOTORHINOLARYNGOLOGY 74 : 5 pp. 503-509. , 7 p. (2010)
2. Sultész, Monika ; Horváth, Alpár* ; Molnár, Dávid ; Katona, Gábor ; Mezei, Györgyi ; Hirschberg, Andor ; Gálffy, Gabriella Prevalence of allergic rhinitis, related comorbidities and risk factors in schoolchildren ALLERGY, ASTHMA AND CLINICAL MUNOLOGY 16 : 1 Paper: 98 , 11 p. (2020)
3. Sultesz, M ; Balogh, I ; Katona, G ; Mezei, G ; Hirschberg, A ; Galffy, G Trends in prevalence and risk factors of allergic rhinitis symptoms in primary schoolchildren six years apart in Budapest. ALLERGOLOGIA ET IMMUNOPATHOLOGIA 45 : 5 pp. 487-495. , 9 p. (2017)
4. Molnár D, Gálffy G, Horváth A, Tomisa G, Katona G, Hirschberg A, Mezei G, Sultész M. Prevalence of Asthma and Its Associating Environmental Factors among 6-12-Year-Old Schoolchildren in a Metropolitan Environment-A Cross-Sectional, Questionnaire-Based Study. Int J Environ Res Public Health. 2021 Dec 20;18(24):13403
5. Szilasi M, Gálffy G, Fónay K, Márk Z, Rónai Z, Szalai Z, Szilasi ME, Budai M, Müller V, Somfay A, Horváth I, Tamási L. A survey of the burden of allergic rhinitis in Hungary from a specialist's perspective.Multidiscip Respir Med. 2012 Nov 30;7(1):49.
6. Márk Z, Bikov A, Gálffy G. [Characterisctics of ragweed allergy in Hungary]. Orv Hetil. 2016 Dec;157(50):1989-1993.
7. Gálffy G, Emmeluth M, Koltun A, Kopietz F, Nguyen DT, Kuhl HC. Allergic Rhinitis Therapy Decisions During a Routine Consultation: A Multicenter, Cross-Sectional Survey.J Asthma Allergy. 2021 Apr 7;14:335-345
8. Price, David ; Klimek, Ludger ; Gálffy, Gabriella ; Emmeluth, Melanie ; Koltun, Arkady ; Kopietz, Ferdinand ; Nguyen, Duc Tung ; van Weissenbruch, Ranny ; Pohl, Wolfgang ; Kuhl, Hans-Christian et al. Allergic rhinitis and asthma symptoms in a real-life study of MP-AzeFlu to treat multimorbid allergic rhinitis and asthma, CLINICAL AND MOLECULAR ALLERGY 18 : 1 Paper: 15 (2020)
9. Klimek L, Price D, Gálffy G, Emmeluth M, Koltun A, Kopietz F, Nguyen DT, van Weissenbruch R, Pohl W, Kuhl HC, Scadding G, Mullol J. Effect of Specific Immunoglobulin E Response and Comorbidities on Effectiveness of MP-AzeFlu in a Real-Life Study.Int Arch Allergy Immunol. 2020;181(10):754-764.
10. van Weissenbruch R, Klimek L, Gálffy G, Emmeluth M, Koltun A, Kopietz F, Nguyen DT, Kuhl HC, Pohl W, Scadding GK, Price D, Mullol J. MP-AzeFlu Improves the Quality-of-Life of Patients with Allergic Rhinitis.J Asthma Allergy. 2020 Dec 2;13:633-645.
11. Gál Z, Gézsi A, Semsei ÁF, Nagy A, Sultész M, Csoma Z, Tamási L, Gálffy G, Szalai C. Investigation of circulating lncRNAs as potential biomarkers in chronic respiratory diseases. J Transl Med. 2020 Nov 10;18(1):422.
12. Gál Z, Gézsi A, Molnár V, Nagy A, Kiss A, Sultész M, Csoma Z, Tamási L, Gálffy G, Bálint BL, Póliska S, Szalai C. Investigation of the Possible Role of Tie2 Pathway and TEK Gene in Asthma and Allergic Conjunctivitis.Front Genet. 2020 Feb 27;11:128. doi: 10.3389/fgene.2020.00128.
13. Gál Z, Gézsi A, Pállinger É, Visnovitz T, Nagy A, Kiss A, Sultész M, Csoma Z, Tamási L, Gálffy G, Szalai C. Plasma neutrophil extracellular trap level is modified by disease severity and inhaled corticosteroids in chronic inflammatory lung diseasesSci Rep. 2020 Mar 9;10(1):4320. 21.
14. Ungvári I, Hadadi E, Virág V, Bikov A, Nagy A, Semsei AF, Gálffy G, Tamási L, Horváth I, Szalai C. Implication of BIRC5 in asthma pathogenesis Int Immunol. 2012 May;24(5):293-301.
15. Molnár V, Nagy A, Tamási L, Gálffy G, Böcskei R, Bikov A, Czaller I, Csoma Z, Krasznai M, Csáki C, Zsigmond G, Csontos Z, Kurucz A, Kurucz E, Fábos B, Bálint BL, Sasvári-Székely M, Székely A, Kótyuk E, Kozma GT, Cserta G, Farkas A, Gál Z, Gézsi A, Millinghoffer A, Antal P, Szalai C. From genomes to diaries: a 3-year prospective, real-life study of ragweed-specific sublingual immunotherapy. Immunotherapy. 2017 Nov;9(15):1279-1294. 33.
16. Fodor LE, Gézsi A, Ungvári L, Semsei AF, Gál Z, Nagy A, Gálffy G, Tamási L, Kiss A, Antal P, Szalai C. Investigation of the Possible Role of the Hippo/YAP1 Pathway in Asthma and Allergy.Allergy Asthma Immunol Res. 2017 May;9(3):247-256.
17. Lázár Z, Kelemen Á, Gálffy G, Losonczy G, Horváth I, Bikov A. Central and peripheral airway nitric oxide in patients with stable and exacerbated chronic obstructive pulmonary disease.J Breath Res. 2018 May 29;12(3):036017.
18. Lázár Z, Bikov A, Martinovszky F, Gálffy G, Losonczy G, Horváth I. Exhaled breath temperature in patients with stable and exacerbated COPD.J Breath Res. 2014 Sep 18;8(4):046002.
19. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD, https://goldcopd.org/2022-gold-reports-2/; elérés dátuma 2022.02.16
20. Gálffy, Gabriella ; Kis, Adrián: Az Axahaler kapszulás szárazpor-inhalátor helyes használatának és a kritikus hibák gyakoriságának felmérése - Való élet tanulmány MEDICINA THORACALIS (BUDAPEST) 74.évfolyam : 5. pp. 285-293. , 9 p. (2021)
21. Müller, V ; Gálffy, G* ; Eszes, N ; Losonczy, G ; Bizzi, A ; Nicolini, G ; Chrystyn, H ; Tamási, L Asthma control in patients receiving inhaled corticosteroid and long-acting beta2-agonist fixed combinations. A real-life study comparing dry powder inhalers and a pressurized metered dose inhaler extrafine formulationBMC PULMONARY MEDICINE 11 Paper: 40 , 8 p. (2011)
22. Muller, V ; Galffy, G ; Orosz, M ; Kovats, Z ; Odler, B ; Selroos, O ; Tamasi, LCharacteristics of reversible and nonreversible COPD and asthma and COPD overlap syndrome patients: an analysis of salbutamol Easyhaler data INTERNATIONAL JOURNAL OF CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE 11 pp. 93-101. , 9 p. (2016)
23. Gálffy G, Mezei G, Németh G, Tamási L, Müller V, Selroos O, Orosz M. Inhaler competence and patient satisfaction with Easyhaler®: results of two real-life multicentre studies in asthma and COPD.Drugs R D. 2013 Sep;13(3):215-22.
24. Gálffy, Gabriella ; Szilasi, Maria ; Tamási, Lilla Effectiveness and Patient Satisfaction with Budesonide/Formoterol Easyhaler® Among Patients with Asthma or COPD Switching from Previous Treatment: a Real-World Study of Patient-Reported Outcomes, PULMONARY THERAPY 5 : 2 pp. 165-177. , 13 p. (2019)
25. Lavorini F, Chudek J, Gálffy G, Pallarés-Sanmartin A, Pelkonen AS, Rytilä P, Syk J, Szilasi M, Tamási L, Xanthopoulos A, Haahtela T. Switching to the Dry-Powder Inhaler Easyhaler®: A Narrative Review of the Evidence.) Pulm Ther. 2021 Dec;7(2):409-427
26. Tamási L, Szilasi M, Gálffy G. Clinical Effectiveness of Budesonide/Formoterol Fumarate Easyhaler® for Patients with Poorly Controlled Obstructive Airway Disease: a Real-World Study of Patient-Reported Outcomes.Adv Ther. 2018 Aug;35(8):1140-1152. 6.
27. Müller V, Gálffy G, Orosz M, Kováts Z, Odler B, Selroos O, Tamási L. Characteristics of reversible and nonreversible COPD and asthma and COPD overlap syndrome patients: an analysis of salbutamol Easyhaler data.Int J Chron Obstruct Pulmon Dis. 2016 Jan 12;11:93-101
28. Jókay Ágnes1, dr. Horváth Alpár, dr. Farkas Árpád, dr. Tomisa Gábor, Kerekes Attila1, dr. Gálffy Gabriella :Okosinhalátorok és légúti számítógépes szimulációk a beteg és az orvos szolgálatában MEDICINA THORACALIS 74.évfolyam : 2. pp. 117-125. , 9 p. (2021)
29. Farkas Árpád, Horváth Alpár, Tomisa Gábor ,Gálffy, Gabriella Extrafinom részecskés kettős és hármas kombinációjú fix dózisú inhalációs gyógyszerek légzőrendszeri kiülepedése MEDICINA THORACALIS 73.évfolyam : 2. pp. 168-174. , 7 p. (2020)
30. Monteiro C, Maricoto T, Prazeres F, Augusto Simões P, Augusto Simões J. Determining factors associated with inhaled therapy adherence on asthma and COPD: A systematic review and meta-analysis of the global literature. Respir Med. 2022;191:106724.
31. Horvath, A ; Balásházy, I ; Sárkány, Z ; Tomisa, G ; Bártfai, Z ; Farkas, Á Célpontban az optimalizált és egyénre szabott inhalációs terápia Medicina Thoracalis 2016; 69 (2) 144-150.
32. Gálffy, Gabriella: Benralizumab kezeléssel szerzett tapasztalatok a Törökbálinti Tüdőgyógyintézetben, MEDICINA THORACALIS 74 : 1 pp. 54-61. , 8 p. (2021)
33. Horvath, A ; Balásházy, I ; Sárkány, Z ; Tomisa, G ; Bártfai, Z ; Farkas, Á Célpontban az optimalizált és egyénre szabott inhalációs terápia Medicina Thoracalis 2016; 69 (2) 144-150.
34. Tomisa G, Horváth A, Szalai Z, Müller V, Tamási L. Prevalence and impact of risk factors for poor asthma outcomes in a large, specialist-managed patient cohort: a real-life study. J Asthma Allergy. 2019;12:297-307. Published 2019 Sep 23. doi:10.2147/JAA.S211246
35. Turan O, Turan PA, Mirici A. Parameters affecting inhalation therapy adherence in elderly patients with chronic obstructive lung disease and asthma. Geriatr Gerontol Int. 2017;17(6):999-1005. doi:10.1111/ggi.12823
36. George M, Bender B. New insights to improve treatment adherence in asthma and COPD. Patient Prefer Adherence. 2019;13:1325-1334. Published 2019 Jul 31. doi:10.2147/PPA.S209532
37. Horváth A, Farkas Á, Szipőcs A, Tomisa G, Szalai Z, Gálffy G. Numerical simulation of the effect of inhalation parameters, gender, age and disease severity on the lung deposition of dry powder aerosol drugs emitted by Turbuhaler®, Breezhaler® and Genuair® in COPD patients. Eur J Pharm Sci. 2020;154:105508. doi:10.1016/j.ejps.2020.105508
38. Farkas A, Balásházy I. Quantification of particle deposition in asymmetrical tracheobronchial model geometry. Comput Biol Med. 2008;38(4):508-518. doi:10.1016/j .compbiomed. 2008.01.014
39. Winkler-Heil R, Hussain M, Hofmann W. Predictions of inter- and intra-lobar deposition patterns of inhaled particles in a five-lobe lung model. Inhal Toxicol. 2021;33(3):96-112. doi:10.1080/08958378.2020.1859653
40. Farkas Á, Lizal F, Jedelsky J, Elcner J, Horváth A, Jicha M. Simulation of Airway Deposition of an Aerosol Drug in COPD Patients. Pharmaceutics. 2019;11(4):153. Published 2019 Apr 1. doi:10.3390/pharmaceutics11040153
41. Farkas Á, Szipőcs A, Horváth A, Horváth I, Gálffy G, Varga J, Galambos K, Kugler S, Nagy A, Szalai Z. . Establishment of relationships between native and inhalation device specific spirometric parameters as a step towards patient tailored inhalation device selection. Respir Med. 2019;154:133-140. doi:10.1016/j.rmed.2019.06.021
42. Horváth A, Balásházy I, Tomisa G, Farkas Á. Significance of breath-hold time in dry powder aerosol drug therapy of COPD patients. Eur J Pharm Sci. 2017;104:145-149. doi:10.1016/j.ejps.2017.03.047

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )