Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Klára Werling
COVID-19 fertőzés és a gasztroenterológiai betegségek

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
clinical medicine
Károly Rácz Doctoral School of Clinical Medicine

Thesis supervisor: Klára Werling
Location of studies (in Hungarian): SE
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

2019. decemberében Kína Wuhan tartományában mutatták ki először azt az új koronavírust, mely azóta több, mint 190 országban és régióban terjedt el a világon. A WHO által COVID-19-nek nevezett vírus 2021. január végéig 100 millió embert fertőzött meg és 2 millió halálos áldozatot követelt. Magyarországon a fertőzöttek száma meghaladja a 100 ezret, a halottaké a 12 ezret. A COVID-19 fertőzés a légúti tünetek mellett kardiális és gasztrointesztinális, hepatikus tüneteke is okoz, legsúlyosabb formájánál akut respiratórikus distressz szindróma, több szervet érintő elégtelenség fejlődik ki.
COVID-19 fertőzés során a betegek közel 10 %-nál fejlődnek ki gasztrointestinális (GI) tünetek, melyek közül a leggyakoribbak a hasmenés, hányinger, hányás, étvágytalanság. Ezeknek a tüneteknek a megjelenésekor a vírus fertőzés lefolyása általában súlyosabb. Az esetek közel 3-16%nál légúti betegség nélkül lépnek fel a gasztrointesztinális tünetek. A CODIV-19 fő receptorának számító angiotensin convertáló enzim 2-es típusú receptora (ACE2) százszor nagyobb mértékben expresszálódik a gasztrointesztinális rendszerben, mint a légzőszervekben. Kimutatták a vírus jelenlétét a nyelőcső, a gyomor, a duodenum és a rektum nyálkahártyában egyaránt. Kínai adatok szerint a betegek több, mint 50%-nál a vírus RNS kimutatható a székletből, mely a betegek 20%nál megmarad a légúti fertőzés megszűnése után is. Az eredmények felvetik a feco-oralis terjedés lehetőségét, melynek vizsgálata fontos lehet a vírus terjedésének leküzdése szempontjából.
COVID-19 fertőzés mellett a betegek 14-53%-nál alakul ki májfunkciós eltérés. A szövettani vizsgálatok azt mutatják, hogy a májban steatosis, portalis gyulladás, fokozódó sejtproliferáció, (Ki 67 proliferációs index nő) és apoptosis zajlik. Több tényező pathogenetikai szerepe vethető fel a májkárosodás hátterében. A direkt cytopathogen hatást lehetőségét mutatja az a tény, hogy az ACE2-receptor, mely a vírus elsődleges receptora, expresszálódik a cholangiocytákon (hepatocytákon, Kupffer-sejteken kevésbé). A másik oka a fokozott immunreakció, citokin vihar, mely a májban gyulladást eredményez. Szerepe lehet a fertőzés során kialakuló hypoxiának, melynek hatására fokozódik az ACE2 receptor expresszió és az oxidatív stressz. A COVID-19 fertőzés kezelésénél használt gyógyszereknek, antibiotikumoknak, antivirális szereknek szintén szerepe lehet a májkárosodás kialakulásában.
Fontos kérdés, hogy a COVID fertőzés miként hat a krónikus gasztrointesztinális betegségekre. Viszonylag kevés adat áll rendelkezésre a fertőzés hatásáról, lefolyásáról ebben a betegcsoportban. A gyulladásos bélbetegeknél felvetik annak lehetőségét, hogy az alkalmazott gyógyszerek védő hatásúak lehetnek a vírus fertőzéssel szemben, de kevés adat áll rendelkezésre a fertőzés lefolyásáról, súlyosságáról ezeknél a betegeknél. COVID fertőzöttek 2.9%-nak van krónikus májbetegsége. A vírus fertőzés ronthatja a májbetegek állapotát, dekompenzációt, acut on-chronic májelégtelenséget okozhat, növeli a mortalitást. Az eddigi adatok alapján a NAFLD betegeknél a vírus steatosist és gyulladást okozó hatása miatt várhatóan fokozódik a kötőszövet átépülés mértéke, romlik a betegek prognózisa. Kínai adatok szerint a COVID fertőzöttek 2.1% HBsAg pozitív. A COVID fokozza a HBV replikációt, a májgyulladást és gyakoribbak a véralvadási zavarok. További vizsgálatokat igényel annak megállapítása, hogy a cholangiocytákon expresszálódó ACE-2 receptoron keresztül a vírus fokozza-e a cholestasist az epepangással járó májbetegségekben, mint PBC, PSC. Eddig kevés adat áll rendelkezésre a vírus fertőzés hatásáról egyéb májbetegségekben.

Célunk a COVID-19 vírus hatásának vizsgálata a gasztrointesztinális rendszerre és a májra. A fertőzés alatt jelentkező gasztrointesztinális tünetek és májfunkciós eltérések jelentőségének vizsgálata mellett célunk nyomon követni a fertőzés után azokat a betegeket, akiknek a fertőzése alatt GI tünetei, májenzim eltérései voltak. Így kívánjuk tanulmányozni a COVID -19 fertőzés késői hatásait a gasztrointesztinális rendszerre. Emellett célunk a krónikus gasztrointesztinális betegségben szenvedőknél vizsgálni a fertőzés hatását az alapbetegség lefolyására, prognózisára.

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )