Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Miklós Szabó
Újszülöttkori neuroprotekció

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
clinical medicine
Károly Rácz Doctoral School of Clinical Medicine

Thesis supervisor: Miklós Szabó
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem, I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

Bevezetés

Az újszülöttek éretlensége, a koraszülöttség szövődményként fellépő intraventrikuláris vérzés (IVH) és az érett újszülötteket sújtó hypoxiás ischemiás encephalopathiája (HIE) az újszülött halálozás és a gyermekkorban szerzett maradandó idegrendszeri károsodások vezető okai. A megelőzési stratégiák és a neonatológiai intenzív gyógyító eljárások fejlődése mellett a HIE gyógyítására az egyetlen igazoltan hatásos eljárás a közel két évtizede alkalmazott terápiás hypothermia. Állatkísérletes, illetve humán klinikai adatok alapján a mérsékelt hypothermia több támadásponton képes csökkenteni a hipoxia-ischaemia által beindított kóros biokémiai kaszkádot, valamint a maradandó szerv- és agykárosodást.
A koraszülött IVH megelőzésére és gyógyítására egyelőre nem létezik oki, specifikus kielégítően hatásos gyógyító eljárás. A koraszülötteket sújtó IVH és az érett újszülöttekben menifesztálódó HIE számos patofiziológiai vonatkozásban hasonlóságot mutat. Mind a HIE, mind az IVH és a koraszülötteket érintő fejlődési zavarok klinikai kutatásának területén több megválaszolatlan kérdés merül fel a rizikótényezőkkel, a klinikai jellemzőkkel, korai prognózissal, a patomechanizmussal, az egyes ápolási és gyógyítási eljárások hatásosságával és kockázataival valamint új potenciális neuroprotektív célpontokkal kapcsolatosan.

Célok és lehetséges kutatási projektek

• A tartós hypothermia gyógyszermetabolizmusra, neuroendokrin funkciókra és szöveti metabolizmusra gyakorolt hatásainak kutatása HIE-ben szenvedő hypothermiás kezelésben részesülő újszülötteken

• Korai stressz, neuroendokrin mechanizmusok és hydrocortizon pótlás hatásának vizsgálata intenzív kezelést igénylő újszülöttek és koraszülöttek rövid- és hosszútávú egészségre

• Maradandó idegrendszeri és szervkárosodások prognózisában használható, korai klinikai jellemzőkre és szérum paraméterekre épített biomarkerek kutatása

• Maradandó idegrendszeri károsodás prognózisában használható MR és egyéb képalkotásra épített biomarkerek kutatása

• A hypoxiás inzultust követő szisztémás és központi idegrendszeri gyulladásos válasz vizsgálata, és prognosztikai értékének meghatározása

• Új szülőszobai stabilizálási módszerek kutatása a koraszülöttek IVH betegségének megelőzésére és a HIE csökkentésére, valamint a sikeresebb sokszervi adaptáció elősegítésére.

• Méhen belüli magzati és lepényi makroszkópos morfológiai jellemzők és véráramlási paraméterek szerepének kutatása a magzati veszély állapot diagnózisában és a perinatális adaptáció sikerességének előrejelzésében.

• Intenzíven ápolt koraszülöttek viselkedési jellemzői, ultradián ritmus és ezek szerepe a központi idegrendszer fejlődésében.

• Koraszülöttek mortalitását, fő szövődményeit és az IVH-t befolyásoló ápolási és gyógyítási stratégiák azonosítása epidemiológiai módszerekkel és minőség fejlesztési programok értékelésével.

• A HIE és az IVH patomechanizmusának kutatása ágy-melletti neurointenzív monitorizálással.





A munka helyszíne: Semmelweis Egyetem Gyerekgyógyászati Klinika, Szülészeti Klinika Üllői úti és Baross u-i részlegek.

A klinikai kutató munka feltételei és rendelkezésre álló eszközei
• III. progresszivitású újszülött intenzív ellátó osztályok évi közel 1000 beteg felvétellel.
• Újszülött HIE centralizált, protokollizált betegellátás, évente 50 hypothermiás kezelésben részesülő középsúlyos – súlyos HIE eset
• Neurointenzív monitorizálás
• HIE újszülöttek struktúrált klinikai adatbázisa „ASPHYXIA adatbázis”
• Placenta triázs, struktúrált leletezés együttműködésben az I. és II. sz. Pathológiai Intézettel és a Szülészeti Klinikával
• MR modalitások, együttműködésben a radiológiai és képalkotó Klinikával
• fejlődésneurológiai statusz vizsgálatok, pszichomotoros fejlettség vizsgálata 2 éves korig.


A tervezett munka jelentősége

Az éretlenségből és a perinatális inzultusokból fakadó korai egészségveszteség egyéni és társadalmi kárai felbecsülhetetlenek. Valamennyi fentebb felsorolt kutatás „alkalmazás közeli” új diagnosztikus, prognosztikus vagy kezelési eljáráshoz kötődik. Túl azon, hogy a páciensek közvetlen egészség hasznával kecsegtetnek, kurrens innovatív tudományos felismerések és felfedezések lehetőségét rejtik magukban. A koraszülöttek agyi fejlődés zavarainak és a hipoxiás-ischaemiás encephalopáthia pathofiziológiájának korábbiakhoz képest részletesebb megismerése lehetőséget adhat újabb jövőbeni terápiás támadáspontok felismerésére.

Number of students who can be accepted: 8

Deadline for application: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )