Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Csaba Cserép
Mikroglia-neuron interakciók molekuláris anatómiája

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
theoretical medicine
János Szentágothai Doctoral School of Neurosciences

Thesis supervisor: Csaba Cserép
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

A mikroglia az agy rezidens immunkompetens sejtje, amely fontos szerepet játszik az idegrendszer fejlődése során, közreműködik az agyi mikrokörnyezet állandóságának fenntartásában, valamint számos fiziológiai és patofiziológiai folyamatban. Az elmúlt időszak eredményeinek fényében egyre nyilvánvalóbbnak látszik, hogy a mikroglia az eddig megismert feladatain túl kiemelt szerepet játszik a legalapvetőbb neuronális funkciók szabályozásában is. Az ezirányú kutatások fő irányvonala mindeddig szinte kizárólag az idegsejtek szinaptikus kapcsolataira fókuszált. A csoportunkban végzett kutatómunka során sikerült azonban egy teljesen új funkcionális-anatómiai kapcsolatot felfedeznünk a mikroglia és az idegsejtek között, amely kulcsfontosságúnak tűnik a neuronális aktivitás szabályozásában.
A felfedezés alapját STORM szuper-rezolúciós mikroszkópiás és elektron tomográfiás vizsgálataink képezték, amelyek feltárták az idegsejtek szómáján azokat a speciális kapcsolódási pontokat, ahol a kontaktot képező mikroglia nyúlványokon a mikroglia-motilitásban kiemelten fontos receptorok korábban nem látott klasztereket alkotnak és a két sejtmembrán egymáshoz 10nm-nél közelebb kerül, továbbá sejtkapcsoló struktúrák jelenléte is egyértelműen megfigyelhető. Az új típusú mikroglia-neuron kapcsolat szerepét a neuronális aktivitás szabályozásában a közelmúltban sikerült igazolnunk. Mivel ez a rendszer várhatóan számos fiziológiás és patofiziológiás folyamatban játszik fontos szerepet, jelen témakiírásban elsősorban az említett kapcsolat funkcionális anatómiájának a felderítését tűzzük ki célként.
Vizsgálataink során meg kivánjuk ismerni az újonnan felfedezett mikroglia-neuron kapcsolat kialakulásához vezető molekuláris folyamatokat, a kapcsolat pontos ultrastrukturáját, továbbá, hogy mely effektorokon keresztül történik a kétirányú kommunikáció. Céljaink közé tartozik emellett a kapcsolat dinamikájának időbeli feltérképezése, illetve esetleges megváltozásának vizsgálata különféle patológiás állapotokban. Mindezzel párhuzamosan kutatásainkat kiterjesztjük a mikroglia-neuron interakciók egyéb formáira is, mint például a mikroglia-dendrit, mikroglia-szinapszis, vagy akár a szatellita mikroglia és idegsejt közötti kapcsolatok.Kivételes lehetőséget jelent, hogy intézetünk teljesen egyedülálló, folyamatosan fejlődő műszerparkja révén a legmodernebb neuroanatómiai módszereket állíthatjuk szolgálatunkba, mint például a konfokális lézer-pásztázó mikroszkópiával kombinált, többcsatornás STORM szuper-rezolúciós mikroszkópiát, blokkfelszín-szkennelő elektronmikroszkópiát, vagy az elektron-tomográfiát. Természetesen ezeket a technikákat az in vivo és az in vitro módszerek széles tárházával kombinálhatjuk. Vizsgálatainkat egér és humán agyszöveten, egészséges és patológiás mintákon fogjuk végezni.


Deadline for application: 2022-11-09


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )