Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Gábor Lotz
Effect of Helicobacter pylori infection and other pathogenic agents on the pathogenesis of benign and malignant diseases of the stomach and other organs

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
theoretical medicine
Doctoral School of Pathological Sciences

Thesis supervisor: Gábor Lotz
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

A Helicobacter pylori (H. pylori) fertőzés a panaszt okozó gyomorbetegségek leggyako-ribb okainak egyike. A kórokozó nemcsak heveny majd idült gyomorhurutot indukál, de az általa fenntartott krónikus gyulladás sokszor okozza a gyomornyálkahártya sorvadását (gastritis chronica atrophica), átalakulását kevésbé differenciált bél típusú gyomornyálkahártya irányába (intesztinális metaplázia). A gyomor- és nyombélfekély illetve hiperplasztikus gyomorpolipok képződésében, valamint a gyomor MALT limfómája és a gyomorrák kialakulásában is igazoltan szerepet játszik a H. pylori asszociált krónikus gastritis (Malfertheiner et al. Gut 2012;61:646-64, Ohkusa et al. Ann In-tern Med. 1998;129(9):712-5).
A kórokozó kiirtására, eradikálására a European Helicobacter Study Group ajánlásai alapján a korszerű terápia a protonpumpa-inhibitort (PPI), clarithromycint (Cla) valamint egy harmadik szert (metronidazol vagy amoxicillin) tartalmazó hármas kombinált kezelés. Minthogy ezen kezelés hatástalanságának leggyakoribb oka a H. pylori clarithromycinnel szembeni rezisz-tenciája, ezért a 2016-ban megjelent legújabb európai ajánlás is úgy foglal állást, hogy a clarithromycint tartalmazó hármas kombinált terápia csak olyan humán populációban alkal-mazható előzetes rezisztencia teszt nélkül, ahol a primer Cla-rezisztencia a 15%-ot nem haladja meg (Malfertheiner et al. Gut 2017;66:6-30). Az elsődleges Cla-rezisztencia mértéke jelentősen változik az EU-ban országonként, hazánkban a korábbi vizsgálatokban 4%-tól 17%-ig terjedő eredményeket közöltek, azonban ezek között nagy (legalább 1000 főt érintő) tanulmány egy sem volt. A primer Cla-rezisztencia a H. pylori korábbi clarithromycin (illetve keresztrezisztenci-át okozó más) kezeléstől függetlenül meglévő ellenállóképessége a clarithromycinnel szemben. Ugyanis Cla tartalmú, sikertelen eradikációs terápia után a betegek körülbelül felében- kéthar-madában Cla-rezisztens H. pylori törzs marad vissza, ez az ún. szekunder (másodlagos) rezisz-tencia. (Malfertheiner et al. Gut 2017;66:6-30, Buzás et al. Orv. Hetil., 2007; 148: 1461-7)
A panaszt okozó Helicobacter pylori fertõzés és a hozzá társuló betegségek kimutatásá-ban a gasztroszkópiával nyert gyomornyálkahártya minták szövettani vizsgálata elsődleges. A hagyományos festési eljárások (Giemsa, metilénkék, Warthin-Starry) mellett ma már immunhisztokémiai (IH) és fluoreszcens in situ hibridizációs (FISH) technikák is rendelkezésre állnak a baktérium kimutatására. Kutatásaink egyik célkitűzése többféle H. pylori kimutatási módszer (hagyományos speciális festés, mint pl. módosított Giemsa, továbbá IH és FISH) diag-nosztikai értékének összehasonlítása. Vizsgálni kívánjuk továbbá, hogy a különféle H. pylori ki-mutatási módszerek érzékenysége összefügg-e a gyulladás aktivitásával és a H. pylori okozta szövet elváltozások jelenlétével. Jól ismert ugyanis a gyakorló patológiusok körében, hogy a H. pylori által okozott gyomornyálkahártya intestinalis metaplasiában a baktérium kisebb számban fordul elő, mint a nem metaplasztikus gyomornyálkahártya részleteken. Célunk megvizsgálni, hogy az intestinalis metaplasia jelenlétével, vagy a baktérium által kiváltott gyulladásos aktivi-tással mutat-e összefüggést a különféle H. pylori kimutatási módszerek érzékenysége.
A Helicobacter pylori kezelésében leggyakrabban alkalmazott hármas terápia [Első vo-nal: PPI + clarithromycin + antibiotikum 1. Másodvonal: PPI + antibiotikum 1. + antibiotikum 2. vagy PPI + antibiotikum 1. + …dazol (metronidazol / tinidazol)] hatékonysága elsősorban a clarithromycin-rezisztencia kialakulása miatt nem kielégítő. Célul tűztük ki, hogy a makrolid an-tibiotikum család ezen tagjára rezisztens H. pylori fertőzés előfordulási gyakoriságát és azon belül nemi, korcsoport szerinti megoszlását vizsgáljuk nagy mintaszámú beteganyagon (minimum 1000 fő), riboszomális RNS célpontú, a clarithromycin-szenzitív és -rezisztens H. pylori baktériumok szövetmintákban történő elkülönítésére alkalmas FISH teszttel. Ennek részeként célunk a H. pylori clarithromycin rezisztencia fajtájának (primer / szekunder) meghatározása a teljesen vagy részlegesen clarithromycin rezisztens H. pylori populációt hordozó betegeknél a betegek korábbi gyógyszerfogyasztási adatai alapján. Célunk továbbá annak felderítése, milyen egyéb módon válhat valaki clarithromycin rezisztenssé, ha nem részesült clarithromycin tartalmú H. pylori eradikációs terápiában illetve a más betegség miatt kapott clarithromycin vagy egyéb makrolid keresztrezisztencia révén befolyásolja-e a H. pylori eradikációs terápia sikerét.
Emellett célunk vizsgálni H. pylori-asszociált és -független gyomorrákok szövetmintáján a gyomorhámsejteken változó mintázatban kifejeződő sejtkapcsoló struktúra-fehérjék expresszióját. Ezen fehérjék (claudin proteincsalád, tricellulin, stb) a daganatképződésben és -terjedésben kulcsfontosságú szereplők, kifejeződésük vizsgálata értékes prognosztikai informá-ciókkal szolgálhat (Van Itallie et al. Semin Cell Dev Biol. 2014;36:157-65.). Gyomorrákokban a claudinok nagy részének expressziója feltérképezett, azonban a baktérium hatása ezekre a sejtkapcsoló elemekre csak nemrég került a figyelem középpontjába (Caron et al. World J Gastroenterol. 2015;21(40):11411-27.). A tricellulint eddig alig vizsgálták gyomorban, pedig a gyomor epithelsejtjein ugyanúgy megtalálható, mint más gasztrointesztinális hámsejteken. A baktérium virulenciafaktorainak (CagA, VacA), valamint Clarithromycin-rezisztencia státusz feltételezhető kapcsolata a gyomorhámsejtek adhéziós proteinjevel szintén mélyebb belátást nyújthat a több-lépcsős carcinogenesis sejtszintű folyamataiba.


Deadline for application: 2022-10-21


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )