Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
The research and diagnostic possibilities of factors causing inflammatory and neoplastic diseases in the head and neck region

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
clinical medicine
Károly Rácz Doctoral School of Clinical Medicine

Thesis supervisor: Gábor Polony
Location of studies (in Hungarian): SE
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

Egyre több információval rendelkezünk a testünkben és annak felszínén megtalálható mikroorganizmusok, a mikrobiom szerepéről. Széles körben ismert a mikróbaközösség szerepe a gastrointestinális traktusban. Ennek a flórának az épsége és diverzitása biztosítja számos életfunkciónk, mint pl. az emésztés és felszívódás megfelelő folyamatait. Kutatások igazolták, hogy az egyensúly felborulása akár életet veszélyeztető állapotokat is eredményezhet. Egyik legismertebb ilyen kórkép az elsősorban idős, hosszabb ideig hospitalizált betegeknél, tartós antibiotikus kezelés következtében kialakuló C. difficile fertőzés, ami akár 30%-os letalitással is járhat. Nem csak a már említett antibiotikus kezelések, de a gastrointestinális betegségek esetén gyakran alkalmazott PPI-kezelés is hozzájárulhat az egyénekre specifikus mikróba összetétel felborulásához, és ezzel a kóros folyamatok kialakulásához.
Több daganatos betegség esetében is ismert bizonyos kórokozók akár kóroki, akár következményes szerepe. A fej-nyaki régióban a szájgarati és gégerákok bizonyos eseteiben találhatók meg pl. kórokként a HPV különböző szerotípusai, ill. kifekélyesedő tumorok felszíne biztosít megfelelő környezetet akár opportunista kórokozók megtelepedéséhez és következményesen súlyos szövődmények kialakulásához. A hagyományos mikrobiológiai tenyésztési módszerek mellett megjelent, új generációs szekvenálási eljárás kiszélesítette a diagnosztika lehetőségeit. A molekuláris biológiai módszereknek igen magas a szenzitivitásuk, ezért a negatív tenyésztési eredményű esetekben is jó eséllyel kimutatható a patogén baktérium. Polimeráz láncreakció (PCR) során egy primer adott szekvenciához kötődése után az azt követő dezoxiribonukleinsav (DNS) vagy ribonukleinsav (RNS) szakaszt ciklusokban sokszorosítjuk. Baktériumok kimutatására a 16S riboszómális ribonukleinsavat (16S rRNS) használjuk, mely a prokarióta riboszóma 30 S alegység egy komponense. Tartalmaz az evolúció során egy erősen konzervált régiót és több hipervariábilis régiót. A 16S rRNS a proteinszintézishez nélkülözhetetlen, ezért minden baktériumban megtalálható. A konzervált régiója minden baktériumban azonos, így ha a primer e régióhoz kapcsolódik, akkor a mintában lévő összes bakteriális RNS-t sokszorosíthatjuk. A prokarióták 16S RNS hipervariábilis régiója fajonként eltérő szekvenciájú, így ez a régió alkalmas a baktériumok azonosítására. Újgenerációs szekvenálással a PCR során már felsokszorosított mintából a 16S rRNS hipervariábilis régió bázisszekvenciáját határozzuk meg, ez alapján azonosíthatjuk a baktériumokat.
A fej-nyaki régió daganatainak kimutatására a hagyományos, fül-orr-gégészeti vizsgáló eljárások mellett társszakmák segítségével számos egyéb eszköz is rendelkezésre áll. A képalkotó vizsgálatok mellett az aspirációs citológia biztosítja a minél pontosabb diagnózis felállítását a terápia megtervezéséhez. Legtöbbször önmagukban sem a képalkotó, sem a citológiai eljárások nem alkalmasak a biztos kórisme pontos megadásához, szoros együttműködésre van szükség a társszakmák között.
Célkitűzéseink:
A kutatási téma célkitűzései között szerepel a fej-nyaki régió gyulladásos és daganatos betegségeinek hátterében a mikrobiom összetételének, valamint ennek megváltozásának a kimutatása az új generációs szekvenálás adta lehetőségek segítségével. Fontosnak tartjuk az elméleti és a klinikai tudományterületek együttműködését, ezért az egyetemünk Orvosi Mikrobiológiai Intézetével együtt tervezzük vizsgálatainkat. A közös munka egyes eredményeiről már beszámoltunk hazai impakt faktorral rendelkező szaklapban. (Fekete S., Szabó D., Tamás L., Polony G. (2019) A mikrobiom szerepe a fül-orr-gégészetben, Orv. Hetil. 2019; 160(39): 1533–1541.) A későbbiekben nemzetközileg is elismert lapokban szeretnénk megjelentetni eredményeinket.
A tervezett munkához a benne rejlő lehetőségek elismeréseként a Dékáni Hivataltól anyagi támogatásban részesültünk. Kutatási tevékenységhez biztosított dékáni támogatás: 3.123.000,- Ft
További célul tűztük ki a fej-nyaki régióban előforduló bizonyos tumorok rendkívüli szöveti változékonyságuk miatt nehézkes preterápiás diagnosztizálásának elősegítését. Akár primer tumorról, akár áttétekről legyen szó, a rendelkezésre álló diagnosztikai lehetőségek (képalkotó eljárások – ultrahang, CT, MR, aspirációs citológia vagy core-biopszia) ötvözésével és egyre jobb megértésével előrelépést szeretnénk elérni a klinikánkon gyógyítandó betegek minél megfelelőbb kezelése terén. Az intézetek közötti szoros együttműködést itt is elengedhetetlennek tartjuk a célunk eléréséhez. Közös munka eredményeként eze a téren is beszámolhatunk már megjelent és folyamatban lévő publikációról. (Gődény M., Lengyel Z., Polony G., Takácsi-Nagy Z., Léránt G., Zámbó O., Remenár É., Tamás L., Kásler M. (2016) Impact of 3T multiparametric MRI and FDGPET-CT in the evaluation of occult primary cancer with cervical node metastasisCancer Imaging: DOI 10.1186/s40644-016-0097-x)

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2021-10-14


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )