Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Emberi őssejtek irányított differenciációjának vizsgálata” című PhD téma célkitűzései

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
biology
Doctoral School of Molecular Medicine

Thesis supervisor: Ágota Apáti
Location of studies (in Hungarian): OVSZ Molekuláris Sejtbiológiai Osztály
Abbreviation of location of studies: OVSZ


Description of the research topic:

2005-ben azért hoztuk létre laboratóriumunkat, hogy Magyarországon elsőként lehetőséget teremtsünk a humán pluripotens őssejtek tenyésztésére és vizsgálatára. A pluripotens őssejtek korlátlanul szaporíthatók laboratóriumi körülmények között és az élő szervezet minden szövetét képesek létrehozni, ezért fejlődésbiológiai kutatások, gyógyszer tesztrendszerek és humán sejtterápiás felhasználások kitűnő modelljeként szolgálnak. Reményeink szerint a sejtterápiákban sejtforrásként is alkalmazhatóak lesznek, de megismerésük mindenképpen segíti a más típusú (ún. szöveti) őssejtekkel történő terápiák fejlesztését is (amilyen például a csontvelő transzplantáció).
Laboratóriumunk az humán embrionális őssejt (hESC) vonalakat nemzetközi együttműködés keretében kapta a Harvard Egyetemtől kutatási célokra, míg az indukált pluripotens sejteket mi állítottuk elő (hiPSC), humán fibroblasztok átprogramozásával.
A pluripotens őssejtek felhasználásának egyik legnagyobb korlátja, hogy a differenciáció során, mikor egy adott sejttípus irányába indítjuk a sejtek érését, mindig vegyes populációkat kapunk. Egyrészt többféle sejttípust, másrészt az adott sejttípuson belül is különböző érettségű sejteket. A világ őssejt kutatói nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy homogén készítményeket hozzanak létre, mert ezek lehetnek alkalmasak gyógyszertesztelésre, illetve terápiás fejlesztésekhez. Ezekhez a kutatásokhoz csatlakozva laboratóriumunkban olyan sejt-differenciációs kutatások folynak, amelyekben klinikailag is releváns irányokba differenciáltatjuk az őssejteket. A humán szívizomsejtek hozzáférhetősége igen korlátozott, mivel ezek a sejtek az élő szervezetben is csak nagyon limitált osztódó képességgel rendelkeznek, a donorból izolált minták (műtéti beavatkozások során nyert szövetdarabok) pedig laboratóriumi körülmények között egyáltalán nem szaporíthatók. Feltételezik, hogy léteznek szívizom progenitor sejtek a szívben, amelyek még képesek osztódni és így valamilyen mértékben regenerálni a szívizmot, de hogy pontosan milyenek ezek a sejtek azt még nem tudjuk. Így nagy igény mutatkozik humán szívsejt készítményekre mind a gyógyszertesztelések, mind a szívvel kapcsolatos alapkutatások kapcsán. Ezen kutatások nagy ígérete a humán szívizom regenerációs terápiák fejlesztése úgy sejtterápiás, mint endogén indukció alapján. Laboratóriumunk fő profilja a szívirányú differenciáció megismerése és olyan szív progenitor sejtek létrehozása, amelyek még szaporodnak, így a szívizomsejteket nagyobb mennyiségben tudnánk előállítani.
A már évek óta folyó kutató munkához csatlakozva a következő lépés olyan biológiailag inert és lehetőség szerint a szervezetben lebomló hordozó anyagok kipróbálása, amelyek segítségével;
1. a humán embrionális őssejtekből irányított differenciációval előállított és szeparált szívprogenitor sejtek szaporítását és érett szívizomsejtekké történő differenciálódását elő lehet segíteni.
2. „tissue printing” technikával előállított 3 dimenziós formákon különböző érettségű szívizom sejtek tenyésztése, farmakológiai jellemzése
A kísérletek előkészítik a hordozó felvitt és rajta tenyésztett szövetdarabok transzplantációs vizsgálatokban való felhasználást állatmodellben.

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2021-09-17


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )