Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Csaba Bödör
Clinicopathological analysis of myeloproliferative neoplasms

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
clinical medicine
Doctoral School of Pathological Sciences

Thesis supervisor: Csaba Bödör
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

KRÓNIKUS MYELOPROLIFERATÍV NEOPLÁZIÁK KLINIKOPATOLÓGIAI VIZSGÁLATA
CLINICOPATHOLOGICAL ANALYSIS OF MYELOPROLIFERATIVE NEOPLASMS
A téma célkitűzéseinek rövid összefoglalása
A kutatási téma a myeloproliferatív neopláziák (MPN) klinikopatológiai vizsgálatát célozza meg. Vizsgálataink során elsősorban a BCR-ABL1 pozitív a krónikus myeloproid leukemiát (CML) és a BCR-ABL1 negatív klasszikus MPN-eket, a primer myelofibrózist (PMF), az esszenciális thrombocytemiát (ET) és polycytaemia verát (PV) és tervezzük vizsgálni. Amint az ismeretes, a myeloproliferatív neopláziák klonális haemopoetikus őssejt eredetű betegségek, melyek hátterében driver mutációk ismertek, kialakulásukban fontos szerepet játszanak, progressziójukban azonban szubklonális mutációk is szerepet játszhatnak. A BCR-ABL1 negatív betegségcsopot drivermutációi PV esetében a JAK2 pontmutációja a 14 exonban, ritkább esetben a 12. exonban, PMF és ET esetében a JAK2V617F pontmutáció mellett a calreticulin gén (CALR) és a thrombopoetin receptor gén (MPL) mutációi.
A BCR ABL1 negatív csoport esetében vizsgálataink során ismert driver mutációs státuszú myeloproliferatív betegek klinikumát, és morfológiáját vizsgálnánk, különös tekintettel a 2013 év végén leírt calreticulin státuszra, összefüggéseket keresve a driver mutáció típusa és a kimenetel, a perifériás vérben és/vagy csontvelőben mért variáns allélfrekvencia; illetve a morfológia illetve variáns allélfrekvencia és a klinikum között. A Calreticulin mennyiségi meghatározását PCR-t követő fragment analízissel végezzük, ebből számolunk variáns allélfrekvenciát. Vizsgálataink során egy új mutáns calreticulin elleni antitesttel tervezünk immunhisztokémiai reakciót végezni. A morfológiai és immunhisztokémiai vizsgálatokhoz formalin-fixált paraffinba ágyazott (FFPE) metszeteket fogunk használni, a kész metszeteket digitalizálni fogjuk, komplex, a morfológiát, a fibrózis mértékét és a calreticulin jelölődés erősségét is magába foglaló scoring rendszer beállítását tervezzük. Célunk továbbá annak megállapítása, hogy a calreticulin immunhisztokémia mennyiben segítheti/válthatja ki a molekuláris genetikai vizsgálatokat. Feltételezéseink szerint egy jól beállított morfológiai scoring rendszer jelentős prognosztikus és diagnosztikus szereppel bírhat, amely akár a klinikai, akár a kisebb centrumok mindennapi diagnosztikáját megkönnyítheti.
A Krónikus myeloid leukemia (CML) esetében több mint egy évtizede Q-PCR-el végezzük a BCR-ABL1 fúziós transzkriptum mérését, ami alapját képezi a mindennapi terápiás döntéseknek. A rendelkezésünkre álló rendkívül nagy betegpopuláció (n=~1000) hosszú idejű, megközelítőleg 12 éves követésére alapozva szeretnénk egy nagy átfogó klinikopatológiai elemzést végezni, az elemzés célja azon betegek azonosítása a klinikum és/vagy molekuláris eredmények alapján, akiknél lehetséges a tirozinkináz terápia felfüggesztése és úgynevezett kezelésmentes remisszióban maradhatnak.
Hivatkozások
1, Vainchenker W, Kralovics R. Genetic basis and molecular pathophysiology of classical myeloproliferative neoplasms. Blood. 2017;129:667-679.
2, Hughes TP, Ross DM. Moving treatment-free remission into mainstream clinical practice in CML. Blood. 2016;128:17-23.


Deadline for application: 2021-10-08


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )