Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Gyula Poór
Investigation of molecular mechanisms in rheumatic, immunological and bone disorder

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
clinical medicine
Doctoral School of Molecular Medicine

Thesis supervisor: Gyula Poór
Location of studies (in Hungarian): SE - Országo Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet
Abbreviation of location of studies: ORFI


Description of the research topic:

A mozgásszervi szakterületen az utóbbi évtizedben rapid fejlődés és szemléletváltozás ment végbe. Ennek okaként mindenekelőtt az ezen betegségek molekuláris hátterét megvilágító alapkutatások eredményeit kell említenünk, ami a génszintű vizsgálatoktól a fehérjemolekulák funkcionális analíziséig terjed, és ami az ízületi belhártyán zajló immunológiai történéseket, a porc- és a csontszöveti- valamint a kötőszöveti folyamatokat egyaránt érinti. Az intercelluláris kommunikáció, és ezen belül a citokinek szerepének megismerése döntő módon járult hozzá az új kutatási irányvonal, a molekuláris reumatológia kialakulásához. A reumatológiai kórképek alapfolyamatainak megismerését napjainkban rendkívül gyorsan követi az ezeket előnyösen befolyásolni tudó gyógyszerek kifejlesztése, és azok széleskörű klinikai alkalmazása. Példák erre azok a betegségmódosító innovatív készítmények, amelyeket a gyulladásos ízületi betegségek, az osteoporosis vagy a porcbetegségek mindennapi terápiájában sikerrel alkalmazunk. Közülük is kiemelkedő jelentőségűek a biológiai terápiás szerek, amelyek a betegségek patomechanizmusában kulcsszerepet játszó egy-egy káros molekula szelektív gátlását célozzák meg.
A Toll-like receptoroknak (TLR) az infektív ágens kezdeti felismerésében, az immunválasz elindításában és az adaptív immunválasz erősségének szabályozásában játszott szerepe alapján feltételezik, hogy a TLR expresszió és a jelátvitel megváltozása egy kóros immunválaszhoz, és immun-mediált betegségek kialakulásához vezethet a TLR jelátviteli folyamatokban szerepet játszó genetikai tényezők megváltozása révén. Saját vizsgálataink során igazoltuk, hogy a spondylitis ankylopoeticában (SpA) és reaktív arthritisben korábban észlelt TLR4-mediált funkcionális eltérések függetlenek a TLR4 Asp299Gly és Thr399Ile polymorfizmusoktól. A jövőben a TLR-ek potenciális szerepéről a csontok Paget-kórjában igyekszünk további információkat nyerni, mivel ezen kórképekben számos adat utal infektív ágensek jelenlétére. Újabb vizsgálataink során Paget-kórban szenvedő betegek monocitáin új jelátviteli útvonalakat sikerült feltárni. Elsősorban az infekciók elleni védekezésben szerepet játszó interferonok részvételét valószínűsítettük. A jelátvitel elemeinek, így a fokozott osteoclastogenezis patogenetikai tényezőinek további tisztázása szükséges, beleértve a szekvesztoszom (SQSTM1) polimorfizmusokat.
A rheumatoid arthritis (RA) patogenezisében és diagnosztikájában egyaránt kulcsszerepet játszó citrullinált antigének elleni autoantitestek (aCCP) tanulmányozásakor megállapítottuk, hogy az ellenanyagok jelenléte szignifikáns összefüggést mutatott a HLA shared epitóp antigénekkel, ugyanakkor független volt a peptidil-arginin deimináz enzim 4 génjének (PAD4) korábban leírt polimorfizmusaitól. Az aCCP pozitivitással leginkább asszociált HLA alléleket azonosítottuk magyar RA-s beteganyagon. Igazoltuk, hogy juvenilis idiopathiás arthritisben (JIA) magyar populációban egyes HLA DRB1 gén allélek betegségre hajlamosító tényezők, ugyanakkor a vizsgált PTPN22 polimorfizmusok vonatkozásában nem találtunk asszociációt. A genetikai polimorfizmusok (SNP-k), a génexpressziók illetve a fehérjeproduktumok kutatása nemcsak RA-ban és JIA-ban, hanem polymyalgia rheumaticában és arthritis uricában is nagy jelentőségű lehet.
A gyulladásos reumatológiai betegségek elsősorban az RA, az SpA és az arthritis psoriatica területén a biológiai terápia széleskörű alkalmazása valódi áttörést hozott. Ezen kezelésekben hazánkban az ORFI vezető szerepet tölt be, a legnagyobb beteganyagot gondozva. A beteganyag klinikai feldolgozása folyamatosan zajlik. Célunk emellett a biológiai terápiás készítmények molekuláris hatásmechanizmusainak kutatása, beleértve a jelátvitel és a génexpressziók változásait is.
Kiemelt feladatunk a gyulladásos reumatológiai kórképekhez társuló szekunder osteoporosis patogenetikai tényezőinek vizsgálata, különös tekintettel a RANK/RANKL/OPG rendszer valamint a Wnt/katenin szignáltranszdukciós rendszer vonatkozásában.
A PhD témák hátterét az ORFI beteganyaga, klinikai osztályai, adatbázisa valamint korszerűen felszerelt molekuláris biológiai laboratóriuma biztosítja, színvonalát a témakörben megjelent nemzetközi publikációk jelzik.

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2022-10-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )