Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Perinatalis tényezők hatása az energia háztartás szabályozására, a testtömeg és testösszetétel fejlődésére

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
theoretical medicine
Doctoral School of Pharmacologycal and Pharmaceutical Sciences

Thesis supervisor: Erika Pétervári
Location of studies (in Hungarian): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
Abbreviation of location of studies: ÁOK


Description of the research topic:

Klinikai és állatkísérletes adatok szerint az elhízás világméretű egészségügyi kihívásához hozzájárulhat az anyai elhízás korai hatása, ami a terhességek 20-40%-át érinti. Egyre több adat bizonyítja, hogy a felnőttkori metabolikus zavarok okai részben a magzati és a korai posztnatális fejlődésben keresendők. Az intrauterin fejlődés, ill. a korai perinatalis periódus során érvényesülő táplálkozási és más környezeti tényezők (pl. fizikai aktivitás) jelentős hatással vannak az energia-háztartás szabályozó rendszereire (hormonális imprinting). Az energia homeosztázis centrális és perifériás mediátor rendszereinek ilyen eltérései hozzájárulhatnak a fiatalkori elhízás kialakulásához, illetve a későbbi életszakaszok során a metabolikus szindróma súlyos formáinak és kardiovaszkuláris szövődményeinek megjelenéséhez. Korábbi vizsgálataink összefüggést mutattak ki a szabályozó mediátorok hosszú távú változásai és a testtömeg korfüggő változásai, azaz a középkorúak elhízása és az időskori anorexia/sarcopenia között. Ezeket a tényezőket érintő perinatális programozódás ezért nemcsak az elhízás, hanem az időskori fogyás szempontjából érdekes. A tervezett program során az anyai (intrauterin), ill. a postnatalis alul- és túltáplálás hatásai mellett a fiatal egyedek fizikai aktivitásának, ill. a perinatalis capsaicin kezelésnek (a perifériás idegi afferensek szerepének tisztázására) a hatásait elemezzük az energia háztartás perifériás és centrális szabályozó rendszereinek fejlődésére, illetve hosszú távú kóros eltéréseire. A testtömeg és a táplálékfelvétel folyamatos követése mellett, különböző életkorú patkányokban vizsgáljuk a legfontosabb katabolikus (pl. leptin, melanocortin, corticotropin) és anabolikus (neuropeptid Y, agouti related peptid, orexin) szabályozó rendszerek válaszkészségét. A táplálékfelvételt automatizált FeedScale rendszerben, a maghőmérséklet, spontán lokomotor aktivitás és szívfrekvencia cirkadián változásait biotelemetriás (MiniMitter) rendszerben mérjük. Vizsgálatainkat indirekt kalorimetria alkalmazásával az oxigén fogyasztás, a hőszabályozási válaszreakciók elemzésére a maghőmérséklet és a hőleadás jellemzésére használt farokbőr hőmérséklet regisztrálásával egészítjük ki. Az alapkutatási vizsgálataink klinikai transzlációs irányú fejlesztésének elősegítésére programunkat a kapcsolódó klinikai tanulmányok meta-analízisével egészítjük ki.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2021-05-14


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )