Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Carpal tunnel szindróma miatt végzett neurolysis műtétet követő izom regeneratió követése 3T MR vizsgálatokkal

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
clinical medicine
Doctoral School of Clinical Neurosciences

Thesis supervisor: Norbert Wiegand
Location of studies (in Hungarian): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
Abbreviation of location of studies: ÁOK


Description of the research topic:

A carpalis alagútszindróma, mely a leggyakoribb idegkompressziós megbetegedés akkor alakul ki, amikor a nervus medianus összenyomás vagy leszorítás alá kerül csuklótájon. Bármilyen állapot, mely csökkenti a carpalis alagút átmérőjét vagy megnöveli a benne futó képletek méretét, okozhat alagút tüneteket. A carpalis alagútban lévő nyomás lényegesen (a normális 2 Hgmm-ről átlagosan 32 Hgmm-re) emelkedik, ez okozza az idegkárosodását. A carpalis alagútszindróma etiológiája multifaktoriális, okai lehetnek strukturális, genetikai és biológiai, környezeti és foglalkozáshoz kapcsolódó faktorok, azonban a kiváltó ok az esetek felében nem ismert. A betegség incidenciája évről évre emelkedik az európai országokban. A carpalis alagútszindróma diagnózisa általában a kéz fizikális vizsgálatán alapul: fáj-dalom, paraesthesia, zsibbadás vagy gyengeség a vezető tünetek. A fizikális vizsgálat mellett röntgenfelvétel, MRI vagy ultrahang elvégzése segíthet a helyes diagnózis felállításában, azonban csak az elektromyográfia (EMG) és az elektroneurográfia (ENG) segítségével igazolhatóak helyesen és pontosan az elektrofiziológiai változások az érintett nervus medianusban. Általánosságban használt és a leginformatívabb neurofiziológiai tesztek: érzőideg vezetési sebességének vizsgálata (sensory nerve conduction velocity, (SNCV) és a distalis motoros latencia (distal motor latency, DML). A carpalis alagútszindróma kezelése a beteg panaszainak súlyosságán és a nervus medianus ENG által igazolt neurofiziológiai elváltozásán alapul. A kezelés alapvetően a nervus medianus sebészi dekompressziójából áll, nyitott vagy endoszkópos technikával. A műtét előtt illetve a műtétet követő 6. és 12. héten elvégzett 3T MR vizsgálatokkal követni tudnánk a nervus medianus által beidegzett izomzatban bekövetkező változásokat, mellyel igazolható lenne természetesen a neurofiziológiai vizsgálatokkal összehasonlítva az érintett izmokban bekövetkezett inervatiós károsodás, valamint a műtétet követően végbemenő reinervatio, regeneratio.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2020-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )