Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Clinicopathology and molecular basis of cutaneous lymphoproliferative disorders.

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
theoretical medicine
Doctoral School of Pathological Sciences

Thesis supervisor: Ágota Szepesi
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

Célkitűzések:
1. A low grade B-sejtes cutan lymphomák differenciáldiagnosztikája a szövettani mintázat, immunfenotípus és a mikrokörnyezet vizsgálata alapján.
A primer cutan folliculus center lymphoma (PCFCL) és a primer cutan marginális zóna lymphoma (PCMZL), illetve a reaktív természetű lymphoid hyperplasia szövettani és fenotípus vizsgálatok alapján is nehezen differenciálható entitások, a morfológiai és klinikai kép is átfedést mutat. A PCMZL bizonyos eseteiben ismert a megelőző reaktív folyamat háttere is (folyamatos antigén stimuláció, pl. borrélia infekció), azonban PCFCL esetében a patomechanizmus nem tisztázott. A prognózis rosszabb, illetve a szisztémás lymphoproliferatív folyamat kizárásának jelentősége FCL esetén sokkal nagyobb jelentőségű, így a folyamatok elkülönítése klinikai szempontból is fontos. A tumoros mikrokörnyezet, a dermisben megfigyelhető reaktív sejtpopuláció vizsgálata segítheti a pontos diagnózis felállítását. A T sejtek, makrofágok összetételének immunhisztokémiaivizsgálata mellett tervezzük a szisztémás folliculáris lymphoma sejtekben leírt molekuláris eltérések vizsgálatát is a tumoros terület mikrodisszekcióját követően.

2. Prognosztikai faktorok vizsgálata primer cutan DLBCL tumorokban.
A mammalian target of Rapamycin (mTOR) egy szerin-treonin kináz, amely számos sejtfunkcióval – mint a sejtproliferáció, apoptózis, metabolikus reakciók és angiogenezis – kapcsolatos jelátviteli útvonalakat integráló kulcsmolekula. A PI3K/Akt/mTOR jelútvonal szabályozási zavarai egyike a daganatos betegségekben leggyakrabban előforduló molekuláris eltéréseknek, és potenciális célpontját jelentik a daganatterápiáknak Struktúrálisan az m-TOR fehérje kétféle komplexben fejt ki aktivitását. Az mTORC1/C2 komplexek rendelkeznek közös partnerfehérjékkel, ugyanakkor a komplex egyes tagjai specifikusak, mint például a Raptor az mTORC1-ben illetve a Rictor az mTORC2-ben. A kétféle komplex eltérő aktivitásának az eddigi vizsgálataink alapján prognosztikai jelentősége van. Az mTOR jelátviteli útvonal aktivitásának vizsgálatát tervezzük primer és másodlagos bőr DLBCL-ben.

3. T sejtes lymphoproliferatív megbetegedések reaktív mikrokörnyezetének vizsgálata.
A mycosis fungoides korai stádiumában a rendkívül kevés tumorsejt és kifejezett reaktív T-sejtes beszűrődés jelenléte miatt nehéz a diagnózis felállítása. A lymphomatoid papulosis különböző szövettani megjelenési formái között létezik olyan epidermotrop folyamat (B típus), amely szövettani megjelenését tekintve rendkívül hasonló a MF korai stádiumához, klinikai lefolyását, biológiai viselkedését tekintve azonban attól nagyon eltérő. A tumorsejtek reaktív mikrokörnyezetének összehasonlítása közelebb vihet a két folyamat patomechanizmusának megértéséhez.

4. Szisztémás herlper T-sejtes lymphomák mellett kialakuló másodlagos B-sejtes cutan lymphomák patológiai és molekuláris vizsgálata.
Angioimmunoblastos T-sejtes lymphoproliferatív megbetegedés nagyon gyakran együtt jár atípusos, illetve clonális B-sejtes folyamatokkal. Ennek hátterében az EBV infekció ismert tényező, azonban ennek hiányában a helper T-sejtek B-sejt stimuláló hatása feltételezhető. A B-sejt proliferáció lokálisan a T-sejtes tumorokban sokszor megfigyelhető, azonban eltérő lokalizációban, önálló tumorként is megjelenhet. Ilyen kettős lymphoma esetek, secunder B-sejtes lymphomák gyűjtését, patológiai és molekuláris vizsgálatát tervezzük.


Deadline for application: 2019-10-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )