Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
János Abonyi
Tamás Csiszér
Komplex anyagi és technológiai rendszerek hálózat-szemléletű modellezése

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pannonia
bio, environmental and chemical engineering
Chemical Engineering and Material Sciences Doctoral School

Thesis supervisor: Tamás Csiszér
co-supervisor: János Abonyi
Location of studies (in Hungarian): 1. Óbudai Egyetem, Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar 2. Edutus Egyetem, Műszaki Intézet
Abbreviation of location of studies: OE


Description of the research topic:

A komplex rendszerek modellezésére széleskörűen alkalmaznak hálózatelméleti módszereket. Ezek célja a rendszerek felépítésének mélyebb megértése, az elemi építőelemek attribútumaiból logikai úton nem kikövetkeztethető rendszerjellemzők azonosítása és vizsgálata, valamint ezeken keresztül működésük manipulálása. A hálózatelemzési eszköztár univerzalitásánál fogva kiválóan alkalmas – számos egyéb terület mellett - az anyagok valamennyi szerveződési szintjének, valamint az ezen anyagok előállítását célzó technológiáknak a modellezésére is. Tágabban értelmezve, a hálózatkutatás tárgyát képezheti minden összetett folyamat és annak minden kimenete, legyen az materiális, energetikai vagy információs produktum.
Kutatási célok: a hálózatelméleti megközelítés és a hálózatkutatási eszköztár alkalmazása olyan új területen, amely eddig nem képezte ennek tárgyát, ugyanakkor a korábbi modellezési és szimulációs módszerekhez képest többlet információval szolgál a rendszer felépítéséről és működéséről. A komplex rendszerrel szembeni elvárás, hogy célja valamilyen anyagi, energetikai vagy információs jellegű produktum előállítása legyen. Példák az ilyen típusú és a kutatási téma által preferált területekre:
• Sztochasztikus folyamatok,
• Kompozit szerkezetek,
• Döntéstámogató módszerek,
• Teljesítmény-értékelés,
• Dokumentációs-hivatkozási rendszerek.

2007-ben kezdődött a Hyperteam Kft. finanszírozásával az a kutatási folyamat, amelynek eredeti célja a szervezetek folyamatainak és információs hálózatainak elemzésére alkalmas módszerek kidolgozása volt. Ennek keretében született meg - a H3 működésfejlesztési módszertanon belül, számos egyéb mellett – a BERNET hálózatelemzési eszköztár és elemző szoftver. Ennek szakmai sikerére alapozva született meg számos egyéb módszer, amelyek közül a legfontosabbak:
• Szabályozási és dokumentációs rendszer elemzése hálózatanalitikai módszerekkel
• Hálózatalapú kompetencia- és erőforrás allokációs rendszer
• Kockázatértékelés az eseményláncok elemeinek kauzális és idősoros elemzése alapján
• Folyamatteljesítményt jellemző hálózati indikátorok
• Lean veszteségek mértékének meghatározása hálózati indikátorokkal

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2019-01-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )